Reakcja rynków na podwyżkę stóp w USA

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Doszło do od dawna zapowiadanej zmiany na rynkach. Rezerwa federalna po raz pierwszy od roku podniosła stopy procentowe i zapowiedziała kolejne takie decyzje. Bank Szwajcarii z kolei utrzymał ujemne stopy.

Podwyżka stóp w USA

Wczoraj zgodnie z przewidywaniami analityków FED na swoim posiedzeniu podniósł stopy procentowe z 0,25%-0,5% do 0,5%-0,75%. Nie to jednak było najważniejszym elementem posiedzenia. Kluczowa dla rynków była prognoza dalszej polityki monetarnej. Tutaj okazało się, że rezerwa federalna jest znacznie bardziej jastrzębia niż oczekiwano. Zapowiedziano aż trzy podwyżki w 2017 roku. Dla przypomnienia rok temu podczas poprzedniej podwyżki zapowiadano nawet do czterech podwyżek, a skończyło się na jednej. W tym wypadku również istnieje ryzyko, że do wszystkich trzech zmian nie dojdzie. Amerykanie jako pierwsi z dużych gospodarek normalizują politykę pieniężną i uważnie obserwują co się dzieje na świecie. Zbyt szybko podnoszone stopy procentowe wywindują dolara bardzo mocno w górę co z kolei obniży konkurencyjność amerykańskiej gospodarki. Biorąc pod uwagę reakcje na trzy podwyżki w 2017 roku wyraźnie widać, że te obawy nie są bezpodstawne.

Reakcja rynków

Dolar umacniał się wczoraj o ponad 1% wobec pozostałych głównych walut. W efekcie względem większości najważniejszych walut na świecie jest on obecnie bardzo blisko wieloletnich maksimów. Taka sytuacja nie może pozostawać bez wpływu na opłacalność amerykańskiej wymiany handlowej. Warto zwrócić uwagę, że obecnie w cenach jest scenariusz trzech podwyżek. Jeżeli czas będzie mijał, a kolejne podwyżki nie będą się pojawiać tak jak to miało w tym miejscu, inwestorzy będą powoli racjonalizować swoje pozycje co powinno trochę osłabić dolara. Dodatkowo na siłę dolara wpływają obecnie problemy najważniejszych konkurentów. Koszt kredytu w Japonii czy Europie jest zerowy lub ujemny. Najwyższe stopy procentowe oprócz USA ma Wielka Brytania, ale biorąc pod uwagę Brexit i to, że jeszcze w tym roku je obniżała wcale nie należy się spodziewać szybko podwyżek. Gdyby jednak sytuacja się poprawiała, a podwyżki stóp w tych rejonach zaczęły się pojawiać na horyzoncie byłby to sygnał osłabiający amerykańską walutę.

Polityka monetarna Szwajcarii

Szwajcarski Bank Narodowy nie zdecydował się na zmianę stóp procentowych. Kraj ten ma i tak już rekordowo niskie stopy procentowe, które nie przynoszą zamierzonych rezultatów. Z normalizacją polityki pieniężnej czeka jednak na Europejski Bank Centralny. Gdyby helweci zaczęli teraz podnosić stopy to najprawdopodobniej doszłoby do dalszego umacniania się franka. Już teraz drogi frank bardzo ciąży tamtejszej gospodarce.

Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:

  • 13:00 – Wielka Brytania – decyzja w sprawie stóp procentowych,
  • 14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl