Rekordowo wysoka liczba zastrzeganych dokumentów złodzieje mieli najwyraźniej pracowite wakacje

Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich
Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich

Po trzecim kwartale 2013 r. wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE z dokumentami, które w powszechnym obrocie służą do potwierdzania tożsamości, wzrosła do 1,26 mln sztuk. W ostatnim kwartale odnotowano zatem wzrost bazy o 34 325 dokumentów – jest to najwyższy wzrost bazy od początku prowadzenia badań i publikacji raportu infoDOK, a dotychczasowy rekord pobity został o ponad 8% – wynika z najnowszej edycji Raportu InfoDOK przedstawionego na konferencji prasowej ZBP.

W Konferencji wzięli udział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes ZBP, Jerzy Bańka, Wiceprezes ZBP, Grzegorz Kondek, koordynator społecznej Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE oraz Marcin Idzik z TNS Polska

„34 tys. zastrzeżonych dokumentów w kwartale przekłada się na ponad 370 dokumentów dziennie. Oznacza to, że niezależnie od dnia tygodnia oraz pory dnia i nocy, co 4 minuty do bazy kradzionych i zgubionych dokumentów trafia jakiś dowód osobisty lub paszport.” – powiedział Grzegorz Kondek.

Łączna kwota udaremnionych prób wyłudzeń kredytów w III kwartale 2013 r. wyniosła 69,7 mln złotych (średnio 750 tys. zł dziennie) – wynika z 11. edycji raportu InfoDOK przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

Najwyższą próbą wyłudzenia była kwota 11,8 mln złotych (woj. pomorskie). To druga co do wielkości kwota, jaką próbowano ukraść w tym roku (tegoroczny rekord to 12,2 mln zł z kwietnia – również w woj. pomorskie).

W III kwartale odnotowano 1 605 prób wyłudzeń. To liczba, która oznacza kontynuację wzrostowego trendu obserwowanego od roku. Wynik taki niebezpiecznie zbliża się do średniej 1,8 tys. prób kwartalnie z całego okresu badania, choć nadal daleko do rekordowego pod tym względem III kwartału z 2008 r. – wtedy takich prób odnotowano aż 2 412.

„Od 2008 roku odnotowaliśmy łącznie ponad 41 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 2,1 miliarda zł. Jak zawsze podkreślamy jednak, że liczba oszustw poza systemem bankowym jest wielokrotnie wyższa, co pokazują policyjne statystyki. To właśnie dlatego stale rozbudowujemy bazę Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE i poszerzamy krąg firm i instytucji z niej korzystających.” – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

Pengab: Optymizmu coraz więcej

Październikowy pomiar jest wyrazem utrzymujących się od kilku miesięcy względnie dobrych nastrojów wśród pracowników sektora bankowego. Pozytywnym sygnałem jest wyższa ocena kredytowania sektora przedsiębiorstw. Wskaźnik oceny sytuacji na rynku kredytów przedsiębiorstw wynosi obecnie 26 pp. Wskaźnik ten odnotował znaczy wzrost bo o 15 pp w stosunku do wrześniowego pomiaru. W przypadku potwierdzenia oczekiwań bankowców w sferze realnej, sektor przedsiębiorstw może mieć w dłuższej perspektywie wpływ na poprawę nastrojów w całej gospodarce. Korzystne jest również porównanie poprzedniego wskaźnika oceny na rynku kredytów obrotowych, który wzrósł o 18 pp do poziomu 35 pp co możemy odczytywać jako kolejny dobry prognostyk w gospodarce na najbliższe miesiące.