Restrukturyzacja przedsiębiorstw – profesjonalne ratowanie firmy

Restrukturyzacja przedsiębiorstw

Niekorzystna sytuacja gospodarcza sprawia, że wiele firm mierzy się z poważnymi problemami natury finansowej. Bezradni przedsiębiorcy często rozkładają ręce, czekając na całkowity upadek. Istnieje jednak rozwiązanie, które pomaga firmom wyjść z dołka – jest nim restrukturyzacja przedsiębiorstw. Sprawdź, jak sprawić z pomocą restrukturyzacji, by Twoja firma znowu świetnie prosperowała.

Coraz więcej firm napotyka na poważne kłopoty finansowe. W sytuacji posiadania wysokich długów przypominający o sobie wierzyciele nie odpuszczają, a zadłużenie nie znika. Dojście do porozumienia nie zawsze jest takie proste. Doskonałym sposobem na uporanie się z kłopotami natury finansowej w firmie okazuje się restrukturyzacja przedsiębiorstw. Wielu przedsiębiorców, którzy sięgnęli już po takie rozwiązanie, uratowało dzięki niej firmę i rozpoczęło całkowicie nowy, lepszy etap. Dużym udogodnieniem płynącym z restrukturyzacji firmy jest powstrzymanie rosnących odsetek, uniknięcie egzekucji komorniczej oraz konieczności ogłoszenia upadłości firmy. Fakt rozpoczęcia takich konsekwencji wcale nie oznacza, że nie da się już ich odwrócić – restrukturyzacja w dalszym ciągu jest możliwa.

W jaki sposób przebiega profesjonalna restrukturyzacja przedsiębiorstw?

Restrukturyzacja przedsiębiorstw to procedura, która składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich powinno być dokładne przeanalizowanie potrzeb, celów oraz możliwości firmy borykającej się z zadłużeniem. Najlepiej jeśli zajmie się tym doświadczony w temacie restrukturyzacji specjalista. Dopiero po zbadania sytuacji firmy możliwe jest opracowanie wstępnych scenariuszy restrukturyzacji i dopasowanie właściwych rozwiązań. Następnie przychodzi czas na formalności – konieczne jest zebranie wszelkich niezbędnych dokumentów. Jedną z najważniejszych czynności jest przygotowanie spisu wierzycieli. 

Postępowanie restrukturyzacyjne zostaje otwarte, co oznacza możliwość prowadzenia negocjacji z wierzycielami. Gdy uda się wypracować rozwiązania, na które przystają wierzyciele, układ przedstawiany jest sądowi. Kiedy zostanie zaakceptowany, możliwe jest wdrożenie działań ujętych w planie restrukturyzacyjnym i spłata zobowiązań na warunkach ustalonych z wierzycielami. 

Jak stworzyć dobry plan restrukturyzacji przedsiębiorstwa?

Na początku warto zaznaczyć, że plan restrukturyzacji nie jest tożsamy z układem ustalonym z wierzycielami. Planem restrukturyzacji nazywamy program, według którego przeprowadza się kolejne kroki mające na celu wyprowadzenie firmy ze złej sytuacji finansowej. Wśród dostępnych rozwiązań w zakresie restrukturyzacji możliwa jest między innymi restrukturyzacja zadłużenia, podczas której ustalane są takie warunki spłaty zadłużenia, dzięki którym zyskuje zarówno wierzyciel, jak i dłużnik. Częstym elementem restrukturyzacji jest wykorzystanie produktu finansowego umożliwiającego spłatę zadłużenia lub dokonanie ważnej dla firmy inwestycji. Opracowaniem właściwej strategii powinien się zająć ekspert, który posiada w tym odpowiednie doświadczenie – to pewność, że plan będzie stworzony w pełni profesjonalnie i zachowaniem rozwagi.