Rośnie rynek akcji w Hong Kongu

0

Karol Ciuk,Doradca Inwestycyjny, Bankowość Detaliczna Citi Handlowy, analizuje powody dynamicznego wzrostu na rynku akcji w Hong Kongu.

Jak podkreśla Karol Ciuk, w ubiegłym roku, alians strategiczny giełd w Hong Kongu i Szanghaju pozwolił inwestorom w Chinach na zakup akcji w Hong Kongu (tzw. akcji H) zgodnie z ustalonym dziennym limitem 10,5 mld juanów. Początkowo możliwość ta nie budziła zainteresowania, jednak już z początkiem kwietnia, po raz pierwszy od wprowadzonych zmian, inwestorzy z Chin dwukrotnie wykorzystali w całości dzienny limit nabyć akcji przyczyniając się do wzrostu indeksu Hang Seng o 11% w pierwszej połowie kwietnia.

Do wyraźnych wzrostów indeksu giełdy w Hong Kongu przyczyniła się znacząca premia w wycenie akcji Państwa Środka (tzw. akcje A) względem akcji H tych samych spółek w Hong Kongu.

Ekspert podkreśla, że pomimo tych wzrostów część spółek, jak np. chińskie banki, wciąż pozostaje wyceniana na jednocyfrowych poziomach wskaźnika ceny do zysku ze względu na obawy inwestorów dotyczące jakości ich portfeli kredytowych. Podobna sytuacja dotyczy spółek działających w sektorze nieruchomości, gdzie niskie wyceny wynikają z trudnej sytuacji na rynku mieszkaniowym. Warto przy tym zwrócić uwagę na pozostające na relatywnie wysokim poziomie realne stopy procentowe. Wskazują one na przestrzeń do ewentualnych działań stymulacyjnych ze strony Ludowego Banku Chin.

Karol Ciuk prognozuje jednak, że przy wsparciu władz monetarnych i rządu chińska gospodarka mimo spowolnienia powinna w tym roku utrzymać wzrost w okolicy 6,9%, wspierając zyski przedsiębiorstw i w konsekwencji inwestorów na rynku akcji.

 

Czytaj również:  Bank Pekao S.A. najlepszym bankiem korporacyjnym 2018 r. w Polsce wg Global Banking and Finance Review