Rynki czekają na FED. Solidarni z OPEC

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Posiedzenie FED-u jest najbardziej wyczekiwanym dla rynków wydarzeniem tego roku. Redukcja wydobycia ropy nie tylko w OPEC. Kolejna agencja utrzymuje notę Polski.

W oczekiwaniu na decyzję FED

Grudniowe posiedzenie FED jest prawdopodobnie najbardziej wyczekiwanym posiedzeniem banku centralnego w tym roku. Powodem jest wyczekiwanie w sprawie podwyżek stóp w USA. O ile inwestorzy są zgodni co do tego, że stopy wzrosną o 0,25%, o tyle pod znakiem zapytania jest treść komunikatu towarzyszącemu decyzji. To z niego ma wynikać nastawienie FED do dalszej normalizacji polityki stóp procentowych. Sama decyzja nie powinna mieć większego wpływu na waluty. Ważna będzie konferencja prasowa. Jeżeli prognozy będą mówić o poprawiającej się sytuacji i zakładać dalszy wzrost stóp procentowych w 2017 roku należy spodziewać się umacniania dolara. Gdyby zapowiedź mówiła o wstrzymaniu serii podwyżek można spodziewać się osłabiania dolara.

Redukcja wydobycia

Doszło do porozumienia wśród producentów ropy naftowej. Do krajów OPEC przyłączyli się z redukcją wydobycia inni znaczący producenci surowca. Najważniejsza wydaje się deklaracja Rosji, która ma ograniczyć wydobycie aż o 300 tysięcy baryłek. Jak zauważają analitycy ze względu na brak inwestycji w rosyjskie złoża wydobycie w 2017 roku i tak powinno spaść. Jak zareagowały ceny? Czarne złoto podskoczyło o ponad 5%. Bariera 50 dolarów za baryłkę została wyraźnie przekroczona a cena zbliża się już do kolejnej bariery 60 dolarów za baryłkę. Podobnie jak przy poprzednich takich ruchach na wartości zyskał rubel. W ciągu miesiąca rosyjska waluta zdrożała o 0,75 grosza. Warto pamiętać, że obecnie kosztuje 0,0690 zł zatem podrożała o ponad 10%.

Agencja ratingowa utrzymała ocenę Polski

Tak zwana czwarta agencja – DBRS – utrzymała rating Polski na poziomie A oraz ocenę negatywną. Określenie jej jako czwartej nawiązuje do prymatu jaki na rynku mają S&P, Moody’s i Fitch. Ich pozycja nie jest tak silna jak przed kryzysem i powoli rynki biorą pod uwagę również konkurentów. Komunikat ten nie wpłynął na złotego, w przypadku naszej waluty inwestorzy wciąż czekają na decyzję FED-u.

Dzisiaj warto obserwować doniesienia z Włoch gdzie misję tworzenia rządu otrzymał obecny szef dyplomacji. W kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:

  • 14:00 – Polska – inflacja konsumencka,
  • 20:00 – USA – budżet USA.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl