Spółki z Europy Środkowo-Wschodniej mają swój indeks na GPW

0
Ludwik Sobolewski

WIG-CEE debiutuje na warszawskim parkiecie. W nowym indeksie znalazło się 25 spółek z naszego regionu, głównie z Ukrainy i Czech, które do tej pory były notowane na GPW. – To jest jeden z wielu instrumentów, by potwierdzić pozycję warszawskiej giełdy jako głównego centrum finansowego dla regionu – podkreśla Ludwik Sobolewski, prezes warszawskiej giełdy.

30 maja warszawska giełda rozpoczęła obliczanie i publikację indeksu WIG-CEE. To już trzeci, po WIG-Poland i WIG-Ukraine, regionalny indeks GPW, dla którego kluczowym kryterium doboru jest kraj pochodzenia. W jego skład mogą więc wchodzić spółki z Ukrainy, Czech, Słowacji, Węgier, Słoweni, Litwy, Łotwy, Estonii, Rumunii. Bułgarii i Chorwacji.

– Indeks będzie skupiał i obejmował spółki zagraniczne, które są notowane w Warszawie, ale nie wszystkie spółki zagraniczne, lecz takie, które pochodzą z krajów, z których notowane są jeszcze inne podmioty. Czyli mamy pewną próbkę reprezentatywną gospodarek poszczególnych krajów regionu – wyjaśnia Ludwik Sobolewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych.

Wśród 25 spółek, które weszły w skład WIG-CEE znalazły się m.in. ukraińskie Kernel, Agroton, Sadovaya, węgierski MOL oraz czeskie CEZ i Fortuna.

– To bardzo interesujące rozwiązanie dla tych inwestorów, którzy mogą zacząć traktować GPW w Warszawie jako miejsce, gdzie można dokonywać inwestycji nie tylko w spółki reprezentujące naszą lokalną gospodarkę, ale również w te, które składają się na region Europy Środkowej i Wschodniej – ocenia Ludwik Sobolewski.

Decyzja o utworzeniu nowego indeksu to efekt coraz większej liczby emitentów spośród krajów naszej części Europy. Jak podkreśla prezes GPW, nowy indeks ma potwierdzić silną i wciąż umacniającą się pozycję giełdy wśród innych parkietów regionu.

– My nie mamy problemu z utrzymywaniem naszej pozycji. Po I kwartale 2012 ponad połowa obrotów spółkami na obszarze całego regionu jest generowana na warszawskiej giełdzie – podkreśla Ludwik Sobolewski. – Chcemy raczej przekształcać giełdę w jednoznaczne centrum finansowe dla Europy Środkowej i Wschodniej.

Jak podano w komunikacie spółki, wartości indeksu WIG-CEE zostały przeliczone wstecz do grudnia 2010 roku, a jego obecna wartość kształtuje się na poziomie 800 pkt.