Stabilizacja notowań kursów EUR/PLN oraz EUR/USD

0
forex inwestycje

Wstępny odczyt PKB strefy euro za III kwartał spadł z 2,2% do 1,7%, październikowy wskaźnik sentymentu gospodarczego kolejny raz obniżył się (ze 110,9 do 109,9), a na dodatek również główne koło zamachowe eurolandu, czyli gospodarka niemiecka, również zaczęła okazywać oznaki hamowania (realna sprzedaż detaliczna z Niemiec zaskoczyła in minus i we wrześniu spadła aż o -2,6% w skali rok do roku wobec oczekiwań na poziomie 0,9% oraz 1,5% poprzednio w sierpniu). Na tym tle rynki zaczęły oczekiwać, że to wszystko będzie miało również swoje przełożenie na piątkowy polski odczyt PMI sektora wytwórczego za październik i zaczęły osłabiać złotego wobec euro windując do środy kurs EUR/PLN do poziomu 4,3475 (maksimum tygodnia).

Pomoc dla złotego przyszła zza oceanu. Rozmowa telefoniczna Trump-Jinping przyniosła na tyle wyraźną poprawę nastrojów na linii USA-Chiny, że rynki zaczęły optymistyczniej postrzegać możliwość zażegnania sporu handlowego między obydwoma mocarstwami gospodarczymi. Co prawda nie padły, żadne wiążące deklaracje, gdyż Chiny cały czas domagają się równouprawnienia, premier Chin proponuje kompromis w postaci „spotkania się w połowie drogi” żądań USA, a doradca ekonomiczny Białego Domu ostrzega, że brak porozumienia będzie oznaczał zwiększone tempo nakładania ceł na chińskie towary, jednak rynki zareagowały pozytywnie. Globalny wzrost apetytu na ryzyko spowodował umocnienie euro wobec dolara (EUR/USD odbił od ważnego technicznie poziomu 1,13) a złoty zaczął odzyskiwać wcześniejsze straty wobec tych obu walut.

W końcówce ubiegłego tygodnia złotemu pomogły również dane Caixin PMI sektora wytwórczego z Chin, które wbrew oczekiwaniom rynków nie spadły poniżej poziomu 50 oddzielającego ekspansję od recesji (50,1 wobec oczekiwanych 49,9 oraz 50 poprzednio), oraz lepszy od oczekiwań odczyt polskiego wskaźnika PMI sektora wytwórczego (50,4 wobec oczekiwanego 50,1 oraz 50,5 poprzednio). W tych okolicznościach dobrym nastrojom na rynkach nie zaszkodziły mocne dane z amerykańskiego rynku pracy (NFP wzrosło do 250 tys. wobec oczekiwań na poziomie 183 tys. oraz 113 tys. we wrześniu).

Czytaj również:  Eksperci: Obowiązkowa mediacja przedsądowa w sprawach frankowych utrudni dochodzenie praw i zwiększy koszty

W tym tygodniu oczekujemy stabilizacji notowań kursów EUR/PLN oraz EUR/USD. Ani posiedzenie RPP ani FOMC nie powinny przynieść raczej żadnych nowych informacji, które w obliczu braku ważniejszych danych makroekonomicznych mogłyby silniej wahnąć wspomnianymi parami walutowymi w jednoznacznym kierunku.

Wykres dnia: Umocnienie juana do dolara w rezultacie poprawy nastrojów na linii USA-Chiny pomogło spaść kursowi EUR/PLN.

Umocnienie juana do dolara
Źródło: Thomson Reuters

Autor / Żródło: Jarosław Kosaty / PKO Bank Polski