Polityka we Francji. Neutralne wybory w Polsce

0
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Kolejne głosy w sprawie stóp procentowych w Polsce i znów brak konkretów. Poparcie formacji prezydenta we Francji topnieje na rzecz prawicy Marine Le Pen. Koniec wyborów samorządowych w Polsce.

Co z tymi stopami procentowymi?

W zeszłym tygodniu analitycy Deutsche Banku przewidywali podwyżkę stóp procentowych już w połowie przyszłego roku. Wypowiedzi członków RPP nie potwierdzają jednak tych przewidywań. Czytając je można jednak dojść do wniosku, że jednomyślność tego gremium skończy się już w najbliższych miesiącach. Jest zgoda co do dużego wpływu sytuacji w strefie euro na moment rozpoczęcia podwyżek. Z drugiej strony coraz więcej państw podnosi stopy procentowe już teraz nie czekając na działania EBC. Dobrym przykładem są chociażby Czesi, którzy już teraz mają wyższe stopy procentowe niż Polacy. Jaki wpływ mają stopy procentowe na waluty? Im wyższe stopy procentowe tym wyższe oprocentowanie inwestycji o niskim ryzyku. W rezultacie waluta taka drożeje, bo więcej inwestorów chce ją kupić.

Kolejna zmiana we Francji?

Zbliżające się wybory do europarlamentu pokazują bardzo niepokojącą dla rynków tendencje. Bardzo lubiana przez inwestorów formacja obecnego prezydenta traci poparcie. Zyskuje na znaczeniu Front Narodowy Pani Marine Le Pen. Jest to partia uważa często za skrajnie prawicową budzi lęk rynków. Podobnie jak zresztą większość antyestablishmentowych formacji. Gdyby jej wpływy dalej rosły byłby to sygnał by ostrożniej patrzeć na drugą największą gospodarkę strefy euro. To z kolei będzie się negatywnie przekładać na europejską walutę.

Druga tura wyborów bez wpływu na rynki

Wybory samorządowe w Polsce w większości najważniejszych ośrodków zakończyły się w pierwszej turze. To właśnie dlatego druga tura nie była już tak uważnie obserwowana. W piątkowy wieczór przed zamknięciem rynków było widać wyraźny ruch umacniający złotego. Jest to dziwna sytuacja, gdyż przeważnie inwestorzy wycofują się z rynków tuż przed wyborami. Tutaj jednak najwyraźniej nie widzieli ryzyk. Sam wybory przebiegły spokojnie i w większości przewidywalnie co dodatkowo uspokoiło rynki.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych danych

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl