Tempo wzrostu inflacji w Polsce spowolniło

polska raport

W tym tygodniu najistotniejszymi danymi z Polski były czerwcowe wyniki wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych CPI. Roczna stopa inflacji w czerwcu wyniosła 4,4%, co nadal utrzymuje tempo wzrostu cen znacznie powyżej celu 2,5%. Z drugiej strony, w ujęciu miesiąc do miesiąca w czerwcu nastąpiło spowolnienie inflacji (z 4,7% w maju).

Złoty zareagował na te wyniki lekkim osłabieniem, ale w praktyce sytuacja polskiej waluty nie uległa zmianie. W tym tygodniu opublikowano również wyniki zharmonizowanej inflacji w strefie euro, które pokazały, że tempo wzrostu cen jest stabilne. Zharmonizowana inflacja HICP wykazała wzrost o 1,9% r/r.

W nadchodzących miesiącach inflacja może nadal rosnąć. Luzowanie ograniczeń, które zachęci do korzystania z sektora usług i zwiększonych wydatków konsumentów, powrót do wyższego poziomu niemieckiego podatku VAT czy wskaźnik cen PPI nie sugerują, że inflacja zacznie spadać.

Kurs złotego względem euro w tym tygodniu niewiele się zmienił, w piątek rano notowany był na poziomie 4,52 PLN/EUR.

Wyniki Krajowego Raportu Zatrudnienia ADP pomagają wzmocnić amerykańską walutę. Według ADP w czerwcu w sektorze prywatnym utworzono 692 000 nowych miejsc pracy, czyli o prawie 100 000 więcej niż szacował rynek. Kurs USD/EUR na koniec tygodnia spadł i wobec powyższego wynosił 1,183.

Marta Pavlik, analityczka instytucji płatniczej AKCENTA