Umowy, papiery wartościowe, akty własności – gdzie bezpiecznie przechowywać ważne dokumenty?

sejf

O optymalnym zabezpieczeniu drogocennych przedmiotów myśli każdy posiadacz gotówki, obligacji czy poufnych danych na nośnikach elektronicznych. Jak chronić ważne dokumenty i kosztowności przed dostępem osób trzecich oraz uszkodzeniami? Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest zdeponowanie cennej zawartości w skrytce bankowej lub inwestycja w wysokiej klasy sejfy. Podpowiadamy, gdzie można nabyć certyfikowane modele „od ręki”.

Przechowywanie dokumentów w banku – czy to się opłaca?

Możliwość ta przysługuje zarówno klientom indywidualnym, jak i firmowym. Oferta instytucji finansowych została przygotowana z myślą o osobach, którym zależy na maksymalnym zabezpieczeniu posiadanych kosztowności, m.in.: drogocennej biżuterii, ważnych umów czy papierów wartościowych. Opcja tego typu cieszy się wciąż sporym zainteresowaniem wśród właścicieli firm, mieszkań czy domów jednorodzinnych. Pomimo faktu, że usługa nie jest darmowa.

Ile kosztuje przechowywanie depozytu wartościowego lub rzeczowego w banku? Wszystko zależy od oferty danej instytucji zaufania publicznego. Opłaty za przyjęcie i przechowywanie depozytu mogą się znacznie różnić pomiędzy konkretnymi placówkami. Generalnie trzeba być przygotowanym na koszt związany z wynajęciem skrytki bankowej rzędu kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Oznacza to, że zawartość domowego portfela uszczupli się o nawet kilkaset złotówek w skali roku. Z tego względu wiele osób decyduje się ostatecznie na alternatywne rozwiązanie.

Pomysły na przechowywanie dokumentów w domu

Możliwości jest naprawdę wiele. Przechowywanie dokumentów w domowym pomieszczeniu to idealna propozycja dla osób, którym zależy na posiadaniu wartościowych przedmiotów zawsze „pod ręką”. Dodatkowo nie chcą ponosić dodatkowych kosztów z tytułu opłat za przyjęcie czy wydanie potwierdzenia depozytu. Na polskim rynku znajduje się szeroki wybór sejfów zapewniających doskonałą ochronę przechowywanym przedmiotom. Spośród polecanych produktów warto też wymienić kasetki metalowe.

  • Sejfy na dokumenty mają różne wymiary, pojemność i kolor. Są zamykane na kluczyk, szyfr lub kod. Szczególnym powodzeniem cieszą się konstrukcje stalowe z solidnymi oraz dodatkowymi zabezpieczeniami antywłamaniowymi. Walorami estetycznymi i użytkowymi charakteryzują się modele z dnem wyklejonym materiałem dekoracyjnym oraz półkami z możliwością regulacji. Wysokiej klasy sejfy opatrzone certyfikatem bezpieczeństwa Instytutu Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie są przykładowo dostępne w ofercie firmy Metalkas. Oferowane modele zostały wyposażone w drzwi wielowarstwowe, system ryglowy, zawiasy kręte i otwory montażowe.
  • Kasety metalowe z pojedynczym lub podwójnym dnem, zamkiem cylindrycznym oraz innowacyjnym mechanizmem ryglowym doskonale nadają się do przechowywania dokumentów, pieniędzy czy papierów wartościowych. Najbardziej polecane konstrukcje zostały wykonane z grubej blachy i wyposażone w niklowany uchwyt metalowy oraz wkład na bilon. Kasetki metalowe rekomendowane przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie można również znaleźć w ofercie renomowanego producenta certyfikowanych sejfów, mebli metalowych, drabin aluminiowych czy regałów przemysłowych. Na szczególne wyróżnienie zasługują modele z przetoczeniem w pokrywie pod chowany uchwyt oraz takie, które umożliwiają ustawienie kaset jedna na drugiej.

Podsumowanie

Jak przechowywać dokumenty? Optymalnym rozwiązaniem jest zakup certyfikowanego sejfu o wysokiej odporności na próby włamania oraz czynniki zewnętrzne. Urządzenie zabezpieczające przed kradzieżą zawartości powinno się znaleźć w miejscu, do którego dostęp mają tylko wybrane osoby. W zależności od zakupionego modelu, wybrany sprzęt można szybko i bezpiecznie zamontować w ścianie za obrazem, w szafie, pod lub na podłodze. Dużym powodzeniem cieszą się zwłaszcza modele wolnostojące, ścienne oraz mini sejfy na laptopa, biżuterię czy papiery wartościowe.