Urząd do Spraw Cudzoziemców organizuje spotkania informacyjne ws. Brexitu

brexit

W październiku i listopadzie odbędzie się sześć spotkań informacyjnych dla obywateli Wielkiej Brytanii mieszkających w Polsce. Głównym tematem rozmów będą prawa pobytowe Brytyjczyków po 31 grudnia 2020 r., czyli zakończeniu okresu przejściowego określonego w umowie o wystąpieniu z UE. Wydarzenia organizowane przez Urząd do Spraw Cudzoziemców odbędą się w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu i Warszawie.

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską o północy 31 stycznia br. na podstawie umowy o wystąpieniu. Dokument ten zawiera przepisy regulujące zasady pobytu obywateli Wielkiej Brytanii w Polsce ustanawiając m.in. okres przejściowy obowiązujący do 31 grudnia 2020 r. W jego trakcie zasady pobytu oraz pracy obywateli Wielkiej Brytanii i członków ich rodzin w Polsce pozostają bez zmian.

Prawom i zasadom pobytowym obywateli Wielkiej Brytanii w Polsce po zakończeniu okresu przejściowego poświęcone będą spotkania informacyjne, które odbędą się 19 października w Krakowie, 26 października we Wrocławiu, 5 listopada w Gdańsku, 9 listopada w Katowicach, 17 listopada w Poznaniu oraz 19 listopada w Warszawie. Szczegółowe informacje o wydarzeniach dostępne są na stronie internetowej Urzędu do Spraw Cudzoziemców: www.udsc.gov.pl.

Udział w spotkaniach jest bezpłatny ale konieczna jest rejestracja i okazanie dokumentu tożsamości przy wejściu. Podczas wydarzeń obowiązywać będą zasady reżimu sanitarnego – limit miejsc, obowiązek zakrywania ust i nosa, zachowanie odpowiedniego dystansu.

Obecnie nieco ponad 6,3 tys. obywateli Wielkiej Brytanii posiada zarejestrowany pobyt lub dokument potwierdzający prawo stałego pobytu w Polsce. Najwięcej osób zarejestrowało swój pobyt w województwach: mazowieckim – 2,2 tys. osób, małopolskim – 990 os., dolnośląskim – 570 os., śląskim – 480 os. oraz pomorskim – 470 os.

Oceń artykuł
0 / 5

Your page rank: