Uwaga na Rezerwę Federalną

0

Źródło: cmegroup

Od początku roku ekonomiście oraz inwestorzy debatują na temat podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Podwyższą czy nie podwyższą? Tak naprawdę nikt nie zna oblicza Rezerwy Federalnej. Składa się na to kilka rzeczy. Po pierwsze Janet Yellen zbyt często zmieniała zdanie co do prowadzenia polityki monetarnej. Po drugie w styczniu FED mówił o 4 podwyżkach w 2016 roku, w marcu o 2, a teraz inwestorzy debatują nad jedną. Po trzecie członkowie należący do FOMC nie są zgodni. Niektórzy spodziewają się w 2018 roku stóp procentowych na poziomie 0 proc., natomiast inni na 5 proc. Wszystko to wstrzymuje inwestorów przed wyprzedażą dolara amerykańskiego, ponieważ Rezerwa Federalna jest nieobliczalna.

Na dzień dzisiejszy rynek z 88% prawdopodobieństwem spodziewa się, że stopy procentowe pozostaną bez zmian. Jednakże jest 12% prawdopodobieństwo, że Janet Yellen zaskoczy i dokona tej podwyżki, a to przełoży się na bardzo szybkie umocnienie dolara amerykańskiego.

Argumentem, który może odwodzić FED od podwyżki jest prognozowa wzrostu gospodarczego na 2016 rok, która nieustannie spada.

Źródło: Bloomberg

Mateusz Groszek
Analityk Rynków Finansowych

Czytaj również:  FED nie wie jaki powinien być kolejny ruch w polityce monetarnej