W centrum uwagi szczyt G20. Dojdzie do handlowego pojednania?

0
g20 chiny

Publikacja inflacji w listopadzie i harmonogramu podaży obligacji w grudniu powinna okazać się wsparciem dla rynku długu. Niepewności dot. wyniku szczytu G20 ogranicza spadki dolara. Kurs EUR/USD zatrzymał się w okolicach 1,14 co pozwala EUR/PLN utrzymywać poziomy poniżej 4,29.

Rynek walutowy i stopy procentowej

Czwartkowa sesja przyniosła wyhamowanie wzrostu kursu EUR/USD i ostatecznie pozwoliła na utrzymanie notowań EUR/PLN w okolicach 4,285 czemu towarzyszyła jednak bardzo duża zmienność. Po gołębich wypowiedziach J.Powella wyraźnie uderzających w nastroje względem dolara, waluta amerykańska wsparcie znalazła w publikacjach ze strefy euro wskazujących na pogarszanie się sentymentu w gospodarce (spadek indeksu do 109,5 w listopadzie). Dolarowi nadal pomagają też utrzymujące się obawy inwestorów przed rozpoczynającym się w piątek szczytem G20, podczas którego ma dojść do rozmów Trumpa z przywódcą Chin Jinpingiem dot. handlu. Mało prawdopodobne jest, że między Waszyngtonem a Pekinem szybko dojdzie do handlowego pojednania. Przy takim założeniu apetyt na ryzyko pozostaje ograniczony i dolar przynajmniej do końca roku nie powinien istotnie tracić na wartości, pomimo zmiany tonu Fedu.

Jeszcze dwa miesiące temu prezes Fed twierdził, że stopy procentowe znajdują się daleko od neutralnego poziomu, teraz widzi je nieco poniżej tego poziomu. Choć większość inwestorów w dalszym ciągu oczekuje, że w grudniu stopy w USA wzrosną o 25 pb, to jednak zaczynają zakładać ewentualne, szybsze niż dotychczas oczekiwano zakończenie cyklu podwyżek stóp. Na taką możliwość wskazywały też opublikowane minutes FOMC. Jak się okazało w listopadzie poruszano temat przerwy w podwyżkach stóp i zastanawiano się jak przekazać te plany rynkom. W ostatniej projekcji Fed sygnalizował, że w przyszłym roku dokona trzech podwyżek stóp procentowych. Rynek widzi szanse na jedynie 25 pb. Jeśli Fed rzeczywiście zszedłby z obranej dwa lata temu ścieżki, pokazując to w grudniowej projekcji, wówczas dolar mógłby znaleźć się pod presja, przynajmniej z monetarnego punktu widzenia. Obecnie wzrosty EURUSD zatrzymały się w okolicach 1,14. EUR/PLN po porannym zbliżeniu się do 4,297 czwartek zakończył przy 4,285 dodatkowo wspierany rozczarowującymi danymi inflacyjnymi z USA wspierającymi wolniejsze tempo podwyżek stóp przez Fed (bazowy indeks PCE w październiku na poziomie 1,8% wobec 1,9% oczekiwanych).

Na rynku stopy procentowej czwartek przyniósł spadek rentowności obligacji na całej długości krzywej jeszcze przed przetargiem zmiany. Była to reakcja na globalną zmianę nastrojów (dochodowości US Treasuries po wypowiedzi prezesa Fed spadły o 6-7 pb). Ostatecznie na aukcji MF sprzedało obligacje za 6,8 mld PLN (prognoza PKO: 6 mld PLN). Po porannym umocnieniu rynku uzyskano ceny znacznie wyższe niż można było zakładać w środę. Większość papierów uplasowano na środku i dłuższym końcu krzywej. W krótkiej perspektywie rynek może otrzymać wsparcie ze strony wstępnego odczytu inflacji w listopadzie i publikacji kalendarza grudniowych aukcji. Rynek oczekuje wzrostu inflacji o 1,5%-1,6% r/r wobec 1,8% w październiku. Biorąc pod uwagę trendy na rynku paliw, możliwe jest jednak zejście CPI poniżej dolnej granicy odchyleń od celu NBP (1,5%). To z kolei umożliwiłoby w grudniu spadek inflacji w pobliże 1,2-1,3%. Taka zmiana ścieżki inflacyjnej byłaby istotna, ponieważ przyszłoroczny wzrost cen energii nie byłby tak dotkliwy dla gospodarki, jak przewidują prognozy rynkowe. Wówczas nawet przy założeniu przyjęcia przez URE wniosków o podwyżki cen prądu, inflacja w 2019 r. wzrosłaby w okolice celu inflacyjnego, co umożliwi NBP utrzymanie stabilnej polityki pieniężnej.

W piątek poznamy harmonogram grudniowej aukcji. Prawdopodobnie MF zorganizuje aukcję zamiany (14 XII). Chociaż sprzedaż będzie uzależniona od popytu, to może wynieść 7-8 mld PLN. Umiarkowane plany emisyjne MF powinny średnioterminowo wspierać rynek długu.

Wykres dnia: Wartość wyemitowanych obligacji skarbowych na tegorocznych aukcjach zamiany (mld PLN).

Wartość wyemitowanych obligacji skarbowych na tegorocznych aukcjach zamiany
Źródło: Ministerstwo Finansów

Autorzy: Joanna Bachert, Mirosław Budzicki / PKO Bank Polski