Złotówka już nie traci

Rozpoczęliśmy drugi tydzień nowego roku. Amerykańskie parkiety giełdowe z mieszanymi nastrojami. Natomiast na rynku walutowym osłabienie dolara – szczególnie do jena japońskiego.

Spośród głównych par walutowych to właśnie USD/JPY stracił wczoraj najwięcej – ponad 1%. Amerykańskie giełdy miały się różnie. Podczas gdy Nasdaq nieznacznie zyskał, pozostałe główne indeksy były na lekkim minusie. Pozytywne nastroje zagościły natomiast w Warszawie, gdzie indeks WIG20 zamknął się powyżej poziomu 2000pkt. Spadki pojawiły się za to na rynku ropy. Inwestorzy obawiają się, że zwiększone wydobycie w USA oraz rosnący eksport tego surowca z Iraku zniwelują efekty ostatniego ograniczenia wydobycia OPEC.

Wczorajsze dane o produkcji przemysłowej oraz bezrobociu w strefie euro miały wartości zbliżone do prognozowanych. Dzisiejszy kalendarz rozpoczynamy doniesieniami z Chin gdzie inflacja CPI wzrosła o 2.1%. Skoro mowa o Chinach to warto wspomnieć o panice, jaką wywołały na niektórych rynkach, w szczególności na rynku bitcoina, spekulacje o możliwych ograniczeniach kapitałowych ze strony władz. Dziś będzie już niewiele istotnych danych- na koniec dnia spodziewać się można informacji z rynku paliw.

usdpln10012017r

Fala wyprzedaży złotego napotkała na opór. Rynek USD/PLN odbił się od narysowanej górnej linii kanału wzrostowego na 4.25. Naturalnym kierunkiem ruchu wydaje się teraz poziom 4.05 i jego okolice. Tutaj biegnie środkowa linia wspomnianego kanału oraz horyzontalne wsparcie. Sygnałem zapowiadającym odbicie będzie jednak dopiero pokonanie linii spadkowej na RSI. Najbliższy opór mamy na 4.20.

Sylwester Majewski


Forex-Desk