Zmiany w prawie karnym

prawo

Rząd zdecydował, że w ramach reformowania prawa karnego ma być zlikwidowana procedura, która sprawia, że skazani skutecznie unikają poddania się karze pozbawienia wolności. Chodzi o to, aby obrońcy nie mogli składać kolejnych wniosków np. o odroczenie kary pozbawienia wolności, co powoduje, że skazany po raz kolejny unika stawienia się w zakładzie karnym. W praktyce dochodziło do składnia kolejnych wniosków o odroczenie kary, co uniemożliwiało szybkie i sprawne wykonanie wyroku, a w konsekwencji przedłużało przebywanie skazanego na wolności.

W nowych przepisach doprecyzowano też ważną regulację dotyczącą informowania pokrzywdzonego o każdorazowym opuszczeniu zakładu karnego przez skazanego. Pokrzywdzony będzie otrzymywał taką informację, jeśli złoży wniosek w tej sprawie do sądu. Wtedy sąd prześle ten wniosek do zakładu karnego lub aresztu śledczego oraz przekaże dane zawierające imię, nazwisko i adres pokrzywdzonego. Zakład karny lub areszt śledczy poinformują pokrzywdzonego o wyjściu skazanego na wolność.

Minister sprawiedliwości uznał również, że możliwe i wskazane jest odciążenie od niektórych czynności kuratorów sądowych. Zaproponowano powierzanie części wykonywanych przez nich zadań stowarzyszeniom, organizacjom i instytucjom przygotowanym do pracy ze skazanymi. Takim zadaniem może być np. dozór nad skazanym. Rozwiązanie to z jednej strony oznacza lepsze wykorzystanie potencjału tych podmiotów, w tym możliwości terapeutycznych, z drugiej – odciążenie kurateli sądowej.

Kolejną istotną zmianą jest zniesienie zaskarżalności wszystkich postanowień w postępowaniu wykonawczym i wprowadzenie możliwości zaskarżania orzeczeń najbardziej istotnych dla skazanego. Zaproponowano też przyjęcie generalnej zasady, że rozpoznawanie spraw przez sąd będzie się dokonywać bez udziału stron. Zasada o udziale stron w posiedzeniach sądu zostanie zachowana do spraw najważniejszych.

Propozycje te wpisano do projektu nowelizacji Kodeksu karnego wykonawczego, który został zaakceptowany przez rząd. Nowe rozwiązania powinny poprawić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości w dziedzinie prawa karnego, a przede wszystkim usprawnić procedury sądowe, zmniejszyć koszty postępowań, skrócić czas ich trwania, a także zwiększyć efektywność wymierzanych kar.