350 milionów złotych na pożyczki dla przedsiębiorców, 1300 wspartych firm. Polska Fundacja Przedsiębiorczości podsumowuje 2020 rok

raport

Rok 2020 zapisze się czarnymi zgłoskami w gospodarczej historii wolnej Polski. Dynamiczny rozwój gospodarczy i galopujące plany przedsiębiorców zostały dość nagle zatrzymane przez pandemię koronawirusa. Polska Fundacja Przedsiębiorczości w tym roku zaoferowała beneficjentom rekordowe wsparcie. Rozdysponowaliśmy ponad 350 milionów złotych na pożyczki, wspartych kapitałowo zostało 1300 firm z sektora MŚP.  To dwukrotnie więcej niż w rekordowym 2019 roku. Uwolniony został olbrzymi potencjał ludzi w Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Pokazaliśmy, że w tak trudnym okresie potrafimy efektywnie pomagać przedsiębiorcom, będąc uznanym partnerem dla BGK oraz lokalnych instytucji – mówi Marcin Pawłowski, Prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

„Jesteśmy na pierwszym froncie gospodarczej walki z koronawirusem”

Rok 2020 to dla Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości najbardziej dynamiczny czas w historii. Z jednej strony organizacja przechodziła wewnętrzne zmiany: wprowadzono nową strategię na lata 2020-2025, z drugiej sytuacja gospodarcza spowodowała, że nasza instytucja znalazła się na pierwszym froncie gospodarczej walki z pandemią koronawirusa.

– Ten rok to  duże wsparcie przedsiębiorców w zakresie kapitału obrotowego, który w wielu obszarach gospodarki był potrzebny i pomógł przetrwać  firmom. Rozdysponowaliśmy 200 milionów złotych na pożyczki płynnościowe, to wielki sukces wszystkich pracowników Fundacji. Otwieramy się na nowe podmioty, nowych klientów, chcemy wspierać nie tylko MŚP ale również organizacje, samorządy, spółdzielnie, wspólnoty. Wchodzimy na rynek z nową ofertą w ramach Funduszu Dostępności, który ma pomagać najbardziej potrzebującym. Kontynuujemy ofertę udzielania pożyczek inwestycyjnych, profilowanych oraz dla osób rozpoczynających działalność – mówi Marcin Pawłowski, Prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.  – W 2020 roku byliśmy aktywnym graczem w oferowaniu usług rozwojowych dla firm i ich pracowników. Mają oni możliwość skorzystania z 80% dofinansowania dotacji na szkolenia i kursy. W tym roku wypłaciliśmy ponad 6 mln dotacji  i podnieśliśmy kompetencje ponad 1500 pracowników firm z Pomorza Zachodniego – dodaje Pawłowski.

Nowa rzeczywistość, nowy sposób realizacji celów statutowych. Szkolenia online i nowa platforma komunikacyjna

W 2020 Polska Fundacja Przedsiębiorczości przygotowała zupełnie nową strategię szkolenia klientów. Z powodu pandemii niemożliwe było prowadzenie spotkań stacjonarnych. Program edukacyjny przeniósł się do sieci i okazało się to prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Za nami ponad 200 szkoleń, webinarów i prezentacji. Jesienią wystartowały regularne programy publicystyczne z udziałem ekspertów. Fundacja przygotowuje także podcasty z udziałem przedsiębiorców.

– Podjęliśmy decyzję o stworzeniu nowoczesnej platformy szkoleniowej, dzięki której będziemy mieli okazję dotrzeć z wiedzą i nowymi umiejętnościami do dziesiątek tysięcy osób oferując różnorodne cykle szkoleń zakończone przyznanym certyfikatem.  Wszystko to odbywa się bezpłatnie w ramach misji edukacyjnej Fundacji. To inicjatywa nowoczesna, mam wrażenie, że najnowocześniejsza w Polsce. Baza merytoryczna dla przedsiębiorców, ale jednocześnie wielka wartość informacyjna – dodaje Prezes Pawłowski.

Polska Fundacja Przedsiębiorczości aktywnie uczestniczy w procesie konsultowania inicjatyw ustawodawczych wspierających przedsiębiorców. Zabieramy głos podczas konsultacji organizowanych przez Ministerstwo Finansów, Bank Gospodarstwa Krajowego czy Federacje Przedsiębiorców Polskich. Współpracujemy z Północną Izbą Gospodarczą w Szczecinie.

2021? Nic nie zapowiada żeby było spokojniej

Wiele wskazuje na to, że rok 2021 również będzie czasem wielu gospodarczych wyzwań, a Polska Fundacja Przedsiębiorczości będzie musiała ramię w ramie dotrzymywać kroku przedsiębiorcom i ich oczekiwaniom.  Jednym z filarów nowej strategii  jest rozwój sieci Oddziałów i zbudowanie obecności Naszych pracowników we wszystkich województwach.  – Chcemy być jak najbliżej przedsiębiorców stąd 26 Oddziałów i 50 Specjalistów na terenie całego kraju. Efekty już widać a to dopiero początek – dodaje Marcin Pawłowski, Prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Efekty pracy Fundacji będą widoczne nie tylko na Pomorzu Zachodnim, ale i w całej Polsce. Serdecznie zachęcamy do współpracy zarówno przedsiębiorców jak i instytucje otoczenia biznesu.