Analiza kurs złotówki do franka, funta, dolara i euro

0

06Na wszystkich głównych parach walutowych powiązanych z polską złotówką widać kontynuację wyznaczonych wcześniej trendów spadkowych. Praktycznie każde lokalne minima zostały przebite, a zeszłotygodniowe wydarzenia makroekonomiczne nie przyniosły żadnych ważnych, nowych informacji.        

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 30.01-06.02.2017

Para walutowa EUR/PLN CHF/PLN USD/PLN GBP/PLN
Minimum 4,2787 4,0020 4,0380 4,9629
Maksimum 4,3377 4,0756 3,9807 5,0989

EUR/PLN – relacja kursu euro do złotówki

eur

Notowania EUR/PLN poruszają się, niezmiennie od pierwszej połowy grudnia 2016 roku, w trendzie spadkowym. W ostatnim miesiącu 2016 roku można było zaobserwować poziomy zbliżone do granicy 4,50 zł. Obecnie jesteśmy ok 20 groszy niżej od tej ceny, a w zeszłym tygodniu przebite zostało wsparcie na poziomie 4,30 zł. W dniu dzisiejszym złotówka nadal zyskuje na wartości, a najbliższym realnym oporem ruchu spadkowego na tej parze walutowej wydaje się być poziom ok. 4,26 zł. Kontynuacja tego trendu jest spowodowana m. in. brakiem konkretnych deklaracji ze strony Mario Draghiego, czy też lepszymi od oczekiwań, chociaż i tak niższymi od początkowych założeń, odczytami dotyczącymi polskiego PKB. Póki co nie widać aby sentyment na tej parze walutowej miał ulec zmianie.

CHF/PLN – relacja kursu franka szwajcarskiego do złotówki

chf

Taka sama sytuacja jak na EUR/PLN panuje na parze CHF/PLN. Względny spokój i dobre nastroje na rynkach oraz jakby nie patrzeć dobre dane z polskiej gospodarki, szacunkowy wzrost PKB i wyższe od oczekiwań odczyty PMI dla przemysłu, kierują zainteresowanie inwestorów w stronę naszej waluty. Trend spadkowy w ciągu ostatnich dni nabrał na sile i już dziś prawdopodobnie będzie testowany równy poziom 4,00 zł.  Ku uciesze kredytobiorców można stwierdzić, że po przebiciu tego równego poziomu kurs CHF/PLN ma otwartą ścieżkę w rejony 3,95 zł. Jeżeli jednak psychologiczna granica 4,00 zł nie zostanie przebita w dół prawdopodobna jest korekta w okolice poziomu 4,03 zł.

Czytaj również:  Odroczenia mogą być dobre i złe

USD/PLN – relacja kursu dolara do złotówki

usd

Po poziomach z połowy grudnia 2016 roku, kiedy to notowaliśmy powyborcze szczyty na parze USD/PLN, nie ma już praktycznie śladu. Emocje związane z wyborem Donalda Trumpa opadają, a tym samym osłabia się pozycja dolara na szerokim rynku. Do tej pory nie poznaliśmy żadnych deklaracji gospodarczych nowego prezydenta USA. Do osłabienia dolara  przyczyniły się również ostatnie niejednoznaczne dane z rynku pracy, a także brak jakiejkolwiek informacji o możliwych ruchach FED podczas marcowego posiedzenia. Pozytywne odczyty zmian zatrudnienia zostały przyćmione negatywną zmianą stopy bezrobocia w Stanach. Wyniosła ona 4,8% wobec oczekiwanych 4,7%. Wszystko to sprawia, że poziom 4,00 zł, który wydawał się być zaporowy został przebity i cena dolara wynosi aktualnie 3,98 zł. Co ciekawe najbliższy mocny opór to okolice poziomu 3,90 zł.

GBP/PLN – relacja kursu funta do złotówki

gbp

Złotówka zyskuje w stosunku do euro, dolara oraz franka. Nie inaczej jest również w stosunku do funta brytyjskiego. Cena tej waluty w dalszym ciągu porusza się w trendzie spadkowym. Chociaż wbrew oczekiwaniom po konferencji Theresy May kurs GBP/PLN powędrował pod górne ograniczenie trendu, po czym w zeszłym tygodniu ponownie zwrócił się w kierunku południowym. Decyzja BoE o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, prognozy wzrostu gospodarczego oraz wzrostu inflacji nie pomogły brytyjskiej walucie. Wydaje się, że widmo twardego brexitu nadal ciąży na funcie. Jego cena spadła ponownie poniżej 5,00 zł, a najbliższą ceną zaporową może być ostatnie minimum w okolicach 4,95 zł.

Mateusz Wielewicki – dealer walutowy w Internetowykantor.pl