Analiza pozycji dużych graczy 18.04.2017

waluty forex

Jak co tydzień, w piątek wieczorem komisja CFTC opublikowała najnowszy raport Commitment of Traders. Raporty CFTC dają nam wiedzę na temat otwartych pozycji na giełdzie Chicago Mercantile Exchange oraz New York Board of Trade. W raporcie zawarte jest ponad 70% wszystkich otwartych pozycji na rynku kontraktów futures. Dzięki danym zawartym w raporcie możemy przewidywać główne trendy na rynkach finansowych, niemniej jednak warto podkreślić, że są publikowane z trzydniowym opóźnieniem. W przypadku analizy średnio i długoterminowych trendów takie opóźnienie jest do zaakceptowania.

Tabela przedstawiające aktualne pozycję na kontraktach terminowych zarządzających oraz funduszy lewarowanych na rynku walutowymTabela przedstawiające aktualne pozycję na kontraktach terminowych zarządzających oraz funduszy lewarowanych na rynku walutowym

Źródło: Opracowanie własne

Tabela przedstawiające aktualne pozycję na kontraktach terminowych zarządzających oraz funduszy lewarowanych na rynku surowców

abela przedstawiające aktualne pozycję na kontraktach terminowych zarządzających oraz funduszy lewarowanych na rynku surowców

Źródło: Opracowanie własne

Analiza pozycji dużych graczy 18.04.2017 1– na rynku znajduje się coraz więcej pozycji długich lub krótkich. Zielona strzałka przy pozycjach netto świadczy, że w coraz większym stopniu na rynku panuje przewaga pozycji długich

Analiza pozycji dużych graczy 18.04.2017 2-pozycje długie lub krótkie są zamykane. Czerwona strzałka przy pozycjach netto świadczy, że w coraz większym stopniu na rynku panuje przewaga pozycji krótkic

MACD – podawane jest dla USD, jako waluty kwotowanej np. JPY/USD, CAD/USD, EUR/USD

Najciekawsze instrumenty z punktu widzenia raportu COT

Z punktu widzenia raportów COT najciekawiej przedstawiają się metale szlachetne oraz jen japoński. Wzrost awersji do ryzyka spowodował napływ kapitału do bardziej bezpiecznych aktywów.

Złoto

Notowania złota kilka dni, jak nie tygodni walczyły z pokonaniem poziomu oporu 1260 USD za jedną uncję. Po kilku nieudanych próbach wybicie ponad ten poziom powiodło się we wtorek minionego tygodnia. Przyczyn kontynuacji wzrostów na złocie jest kilka. Pierwszą z nich jest wzrost awersji do ryzyka, czyli ucieczka kapitału z mniej bezpiecznych aktywów do „bezpiecznych przystani”. Przez ostatni rok takie zjawisko mogliśmy zaobserwować już kilka razy. Kolejnym powodem jest spadek rentowności obligacji USA. Spadek oprocentowania obligacji doprowadził do negatywnych stóp procentowych, co jest wymarzonym otoczeniem do kontynuacji trendu wzrostowego na złocie.

Notowania złota, interwał dzienny

Notowania złota, interwał dzienny

Źródło: Admiral Markets

Notowania złota powinny kontynuować ruch na północ w okolicę 1307 USD za jedną uncję. Niemniej jednak po takim impulsie przydałaby się korekta, która może zejść nawet w okolicę 1363 USD.

A co na to duży kapitał? Zarządzający od 4 tygodni powiększają swoje zaangażowanie po długiej stronie rynku. W minionym tygodniu otworzyli ponad 17 tysięcy nowych długich pozycji, natomiast zamknęli ponad 7 tysięcy krótkich pozycji.

Pozycje funduszy lewarowanych, niebieskie bary – pozycje długie, żółte – pozycje krótkie , linia zielona – netto

Pozycje funduszy lewarowanych, niebieskie bary - pozycje długie, żółte - pozycje krótkie , linia zielona - netto

Źródło: CME GROUP

Jen japoński

Wzrost awersji do ryzyka oraz spadek rentowności obligacji 10-letnich spowodował także napływ kapitału w stronę jena japońskiego. W obecnej chwili notowania jena znalazły się w kanale spadkowym.

Notowania USD/JPY, interwał dzienny

Notowania USD/JPY, interwał dzienny

Źródło: Admiral Markets

Notowania znalazły się na dolnym ograniczeniu kanału spadkowego, zatem powinniśmy oczekiwać korekty. Pierwszym celem korekty może być strefa oporu 110.10-111.00. Gdyby ten bastion padł, to korekta mogłaby podążać w stronę górnego ograniczenia kanału spadkowego.

Pozycje funduszy lewarowanych, niebieskie bary – pozycje długie, żółte – pozycje krótkie , linia zielona – netto

Pozycje funduszy lewarowanych, niebieskie bary - pozycje długie, żółte - pozycje krótkie , linia zielona - netto

Źródło: CmeGroup

Pomimo dużego umocnienia JPY w stosunku do USD fundusze lewarowane nie załapały się na ten ruch. Z jednej strony ich pozycja netto na JPY/USD rośnie stabilnie trzech tygodni, ale w głównej mierze spowodowane jest to przez spadek krótkich pozycji, a nie wzrost długich. Jednakże nie możemy powiedzieć, że długich pozycji nie przybyło, ponieważ w minionym tygodniu fundusze otworzyły 4 tysiące pozycji long względem 4 tysięcy zamkniętych pozycji krótkich.

Dalsze zaognianie się sytuacji na froncie największych mocarstw na świecie powinien sprzyjać umacnianie się japońskiej waluty, która uważana jest za „bezpieczną przystań”.

Mateusz Groszek
Analityk Rynków Finansowych