Awaria na kolei w dwa dni po przedłużeniu alarmu CHARLIE-CRP. Czy był to atak hakerów?

sopot pkp koleje

Dziś rano PKP ogłosiło potężną awarię kilku lokalnych centrów sterowania, i choć w oficjalnym komunikacie kolei nie ma informacji o ataku hakerskim, to niepokoić może pilne zwołanie zespołu ds. incydentów krytycznych przez ministra Janusza Cieszyńskiego. Ledwie dwa dni wcześniej Polski rząd podjął decyzję o przedłużeniu obowiązującego stopnia alarmu CRP na poziomie CHARLIE do końca miesiąca i w wprowadzeniu alarmu terrorystycznego BRAVO na terenie województw podkarpackiego i lubelskiego. Tymczasem, jak wynika z danych Check Point Research, polskie organizacje atakowane są już blisko 1000 razy w tygodniu.

Wprowadzenie alarmu CHARLIE-CRP było wyraźnym sygnałem, że prawdopodobieństwo ataków na polskie systemy i instytucje państwowe jest wysokie i nadal może rosnąć. Z danych Check Point Research wynika, że w zeszłym tygodniu dochodziło średnio do 943 prób ataków na polską organizację.

Wojciech Głażewski, Country Manager firmy Check Point Software w Polsce
Wojciech Głażewski, Country Manager firmy Check Point Software w Polsce

– Początkowo poranny incydent, wskazywał na atak cyberprzestępców, choć nadal trwają wyjaśnienia i analizy. W związku z wojną rosyjsko-ukraińską oraz masową migracją Ukraińców do Polski, transport wydaje się bowiem strategicznym celem dla zaangażowanych w konflikt hakerów, którzy destabilizując go wpływają przede wszystkim na nastroje społeczne. Nie wykluczam, że w najbliższej przyszłości będzie można się spodziewać kolejnych incydentów bezpieczeństwa. Szczególnie narażone na ataki są sektory wojskowe, rządowo-administracyjne i finansowe, które jeż od dłuższego czasu są w Polsce najczęściej obieranymi przez hakerów celami. Zagrożona może być również infrastruktura krytyczna – mówi Wojciech Głażewski, dyrektor zarządzający firmy Check Point Software Technologies w Polsce.

Pod koniec lutego Komisja Nadzoru Finansowego ostrzegała instytucje finansowe przed potencjalnymi atakami, w związku z rozwijającym się konfliktem rosyjsko-ukraińskimAnalizy Check Point Research potwierdzają wysokie i nadal rosnące zagrożenie dla sektora bankowo-finansowego – w lutym średnia liczba ataków w tym sektorze sięgała 987 na organizację w tygodniu. W połowie marca liczba ta wzrosła do przeszło 1060. Sektor rządowo-wojskowy doświadczył w ostatnim czasie 813 ataków, natomiast sektor użyteczności publicznej około 750 ataków na organizację w tygodniu.