Bankowość dla firm – konta i kredyty firmowe

konto firmowe

Każdy właściciel firmy, a nawet ktoś, kto dopiero próbuje rozkręcić swój biznes, potrzebuje produktów i usług bankowych idealnie dopasowanych zarówno do wielkości przedsiębiorstwa, jak i rodzaju prowadzonego biznesu.

Bankowość dla firm to nie tylko kwestia odpowiedniego konta bankowego, ale także możliwości wzięcia kredytu na start lub rozkręcenie własnej działalności gospodarczej.

Optymalna bankowość dla firm – konto firmowe

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie ma jednego najlepszego rachunku firmowego. Wybór konta osobistego wydaje się prostszym zabiegiem, gdyż podstawowym kryterium selekcji jest oczywiście możliwość bezpłatnego zarządzania rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, tak aby skutecznie gospodarować swoimi zasobami finansowymi. Natomiast w przypadku konta firmowego należy także wziąć pod uwagę specyfikę branży, w której dane przedsiębiorstwo działa. Dla osób prowadzących ożywione kontakty gospodarcze i handlowe z zagranicznymi kontrahentami największą zaletą konta będzie darmowa lub niskopłatna opcja wykonywania oraz odbierania przelewów w walucie obcej.

Kredyt odnawialny w rachunku firmowym

Przedsiębiorcy zaczynający swoją przygodę z biznesem lub mający niekiedy kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej, z pewnością skoncentrują się na sposobności zaciągania kredytu odnawialnego, co może przyczynić się do podreperowania stanu finansów danej firmy. Dzięki niemu przedsiębiorca nie musi się martwić o dodatkowe środki finansowe, ponieważ w przypadku uruchomionego limitu ma je zawsze na wyciągnięcie ręki. Taka linia kredytowa dla firmhttps://www.gopozyczka.pl/linia-kredytowa-dla-firm-w-rachunku-firmowym/ to idealna opcja, jeśli potrzebujemy środków na już, bez zbędnego oczekiwania na decyzję banku. Co więcej, przy spełnieniu określonych warunków (np. stałe miesięczne wpływy na rachunek) mamy szanse na to, że bank odnowi nam limit bez dostarczania dodatkowych dokumentów finansowych.

Konto firmowe powinno jednak posiadać szereg innych udogodnień. Dla przykładu osoby wiecznie zagonione, a przy tym zapominalskie będą wdzięczne za funkcjonalność przelewów ekspresowych.

Dlatego też tak istotne jest, aby bankowość dla firm oferowała przedsiębiorcom szeroki pakiet rozmaitych możliwości. Dobrze też, kiedy sam właściciel firmy dokładnie nakreśli sobie wszelkie priorytety w zakresie operacji bankowych w ramach konta firmowego. Warto także pamiętać, że wybór nie musi być na całe życie i w przypadku pojawienia się bardziej dopasowanej oferty, zawsze można zmienić swój bank. Aczkolwiek, jak pokazują badania, przedsiębiorcy są grupą dość lojalną wobec banku i raczej rzadko decydują się na przeniesienie rachunku.

Czym powinno charakteryzować się dobre konto firmowe?

Podstawowymi czynnikami wpływającym na atrakcyjność konta firmowego jest na pewno koszt za prowadzenie konta, wszelkie możliwe prowizje wynikające z faktu korzystania z bankomatów w Polsce i poza granicami naszego kraju oraz oczywiście opłaty związane z wydawaniem i obsługą kart płatniczych. Równie istotne są wysokości opłat za przelewy, w tym przelewy walutowe oraz ekspresowe. Niezmierne ważne są także koszty przelewów zarówno do US, jak i do ZUS. No i oczywiście mile widziane wydają się wszelkiego rodzaju usługi dodatkowe, jak na przykład otwarta linia kredytowa.

Bankowość dla firm – kredyty firmowe

Bankowość dla firm obejmuje także możliwości wzięcia kredytu zarówno na rozpoczęcie działalności gospodarczej, jak i kredyty inwestycyjne na rozbudowę firmy oraz kredyty obrotowe dla firm mających problemy z płynnością finansową.

Oferta kredytów dla nowych firm nie jest aż tak bogata. W dalszym ciągu wiele banków obawia się zaufać start-upom. Trzeba też wyraźnie zaznaczyć, że w związku z większym ryzykiem kredytowym, tego typu kredytu charakteryzują się wyższym oprocentowaniem i często mają duże obostrzenia warunków kredytowych. Mało tego, czasami nowi przedsiębiorcy muszą się liczyć z odmową kredytu, jeżeli nie mają dobrze rozpisanego biznesplanu lub też bank zauważa zbyt duże ryzyko, na przykład związane z konkretną branżą.

Bankowość dla firm w formie kredytu obrotowego oznacza najczęściej otwartą linię kredytową na koncie firmowym. Spłata następuje głównie w ciągu 90 lub 180 dni, co jest bezpośrednio powiązana z obowiązującym w danej firmie okresem rozliczeniowym. Taki kredyt pozwala na utrzymanie płynności finansowej, przede wszystkim przedsiębiorstwom handlowym, zależnym od terminowości wpłat przez kontrahentów i klientów.

Kredyty inwestycyjne są udzielane na dłuższy okres, w kwotach dochodzących nawet do 3 mln złotych i często z dużo niższym oprocentowaniem niż ma to miejsce w przypadku start-upów.