Branża fotowoltaiczna apeluje do rządu o zmiany w prawie ułatwiające rozwój fotowoltaiki

kancelaria premiera

Można zająć jedną Elektrownię w Czarnobylu, ale nie można zająć setek tysięcy domów i firm wyposażonych w systemy OZE, magazyny energii.

W Ukrainie trwa wojna. Polska, podobnie, jak większość świata nie chce finansować putinowskiej agresji. Konieczne jest zatem szukanie rozwiązań, które spowodują, że polska energetyka będzie maksymalnie niezależna od importowanych paliw. Jednym z elementów tej niezależności może być energia słoneczna. Trzeba jednak podjąć działania, które rozwiną branżę fotowoltaiczną i zachęcą nie tylko gospodarstwa domowe, ale również firmy i instytucje do skorzystania z tego paliwa energetycznego.

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej jest inicjatorem apelu skierowanego do władz państwowych i parlamentarzystów, w którym znajdują się postulaty ułatwiające rozwój fotowoltaiki. To między innymi:

  • Wprowadzenie zerowej stawki VAT na urządzenia do produkcji energii odnawialnej tj. instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii.
  • Uproszczenia procedur związanych z instalacją urządzeń fotowoltaicznych. Zwolnienia z procedury uzyskania pozwolenia na budowę oraz skrócenie do 14 dni procedury wydawania warunków przyłączenia dla średniej wielkości instalacji fotowoltaicznych
  • Uznania za abuzywne klauzule wyłączające możliwość zakupu energii ze źródeł odnawialnych przez spółkę obrotu

Spotkanie w sprawie podpisania apelu odbędzie się 11 maja 2022 o godz 11.00 w „Poleczki Park”, kompleksie biurowym, które planuje budowę instalacji fotowoltaicznej. Pojawią się na nim przedstawiciele branży fotowoltaicznej, stowarzyszenia, przedsiębiorcy, pracodawcy, naukowcy a także reprezentanci samorządów. W trakcie konferencji zawiązana zostanie szeroka koalicja wspierająca rozwój fotowoltaiki w Polsce, zapowiadane jest stworzenie think tanku, który działać będzie na rzecz tej branży, a także podpisany zostanie apel w sprawie natychmiastowych zmian w przepisach prawa, dotyczących ułatwień w rozwoju fotowoltaiki w Polsce

Wojna w Ukrainie zmienia świat, Europę i Polskę. Przede wszystkim ukazuje, że putinowska Rosja i jej sposób prowadzenia wojny niczym nie różni się od działań innych zbrodniarzy wojennych XX wieku. Najwięksi przywódcy świata zgodnie uważają, że z takim partnerem nie może być współpracy gospodarczej. Jednak zwłaszcza Europa, a w tym także Polska wciąż jeszcze są uzależnione od rosyjskich dostaw ropy, gazu czy węgla. A każda taka dostawa finansuje putinowski reżim i jego zbrodnicze działania na terenie Ukrainy. Podczas spotkania unijnych przywódców w Wersalu, szefowa Komisji Europejskiej wypowiedziała m.in. takie słowa:

W perspektywie średnioterminowej oznacza to pozbycie się naszej zależności od rosyjskiego gazu poprzez dywersyfikację dostaw, masowe inwestycje w odnawialne źródła energii. Źródła odnawialne są rodzime, tworzą miejsca pracy w Europie. Stanowią strategiczną inwestycję w nasze bezpieczeństwo i niezależność.

Mocnych słów w tej sprawie użył także premier Mateusz Morawiecki, który powiedział: „To, co się dzisiaj dzieje na Ukrainie, to już nie jest zwykła wojna, to jest masakra, to już jest barbarzyństwo. Koszty wojny będą jeszcze wyższe, jeżeli odpuścimy Rosji. Rosja odbudowuje swoje imperium zła. Dlatego Polska apeluje zdecydowanie, żeby odciąć Rosję od źródeł finansowania jej machiny wojennej”.

Zapalenia „zielonego światła” dla rozwoju fotowoltaiki zarówno w zakresie mikroinstalacji, jak i instalacji dla firm i przedsiębiorstw w Polsce, ale także w zakresie poprawy efektywności energetycznej w kraju opartej na termoizolacji budynków, wyposażenie ich w pompy ciepła czy magazyny energii to ważny element budowania energetycznego bezpieczeństwa Polski. Słońce to źródło energii, od którego  ani Putin, ani nikt inny nas nie odetnie.

Dziś w całej Unii Europejskiej 40% energii zużywane jest na wytwarzanie ciepła. To zużycie można ograniczyć. Można spowodować, że opłaty za energię elektryczną będą niższe.  Fotowoltaika jest to ta część OZE, która w zdecydowany sposób może wpłynąć na częściowe uniezależnienie się krajowej energetyki od importowanych paliw energetycznych, zwłaszcza z Rosji. Może być ważnym elementem dywersyfikacji źródeł pozyskania energii elektrycznej.

Opieranie się na dotychczasowych rozwiązaniach energetycznych powoduje, że Niemcy i Polska sprowadzają najwięcej węgla z Rosji w całej Europie. Rosyjski węgiel jest stosunkowo tani i dlatego niemal 80% tego surowca trafia na opał w gospodarstwach domowych. Z powodzeniem i w dużej części może go zastąpić fotowoltaika w połączeniu z pompą ciepła. Ponadto największe zużycie gazu, który również wciąż pochodzi z Rosji przypada na ogrzewanie budynków. Termoizolacja i zamiana kotłów gazowych na pompy ciepła to klucze do zmniejszenia zapotrzebowania na gaz do tych celów.

Proponowane przez SBF Polska PV zmiany w przepisach, które umożliwią firmom budowę większych elektrowni słonecznych na swoje potrzeby, stworzenia tarczy, która pomoże im w walce z potężnymi cenami energii i finansowe zachęty do przekształcania obecnych rozwiązań energetycznych przede wszystkim w gospodarstwach domowych w Polsce z pewnością zwiększą niezależność naszego  kraju od paliw energetycznych pochodzących z Rosji. Tym samym spowodują, że Polska ograniczy w znaczący sposób finansowanie rosyjskiego reżimu dziś i w przyszłości.