Inflacja w Polsce nie spowalnia. Ceny rosną o 4,8%

Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Wzrost cen nie spowalnia i powoli osiąga poziomy, które zmuszą Radę Polityki Pieniężnej do działania. Inwestorzy wyraźnie przygotowują już pod to pozycje walutowe.

Inflacja nadal rośnie

We wczorajszych danych na temat wzrostu cen nie spełnił się czarny sen analityków i inflacja nie przekroczyła 5%. Odczyt 4,8% jest jednak nie tak daleko od tego pułapu, a przede wszystkim jest znacznie powyżej celu inflacyjnego, który wraz z dopuszczalnym górnym odchyleniem zamyka się na poziomie 3,5%. To już 1,3% powyżej celu, nie może zatem dziwić, że rynki walutowe reagują. Coraz częściej mówi się o spodziewanym wzroście stóp procentowych, który to przełożyć powinien się na umocnienie złotego. Dlatego też nie może dziwić, że już teraz złotówka się umacnia. Wczoraj euro staniało z 4,48 zł na 4,46 zł i jest to najtańsze euro od grudnia.

Lepsze dane z Europy

Wczoraj poznaliśmy finalne dane z indeksów PMI. Ważniejszy indeks przemysłowy wyniósł 63,1 pkt, to nie tylko bardzo dobry wynik, ale również korekta w górę względem danych wstępnych. Dla tego dodać należy spadek PKB w skali roku o zaledwie 0,8% we Włoszech, to wynik o 0,6% lepszy od oczekiwań. Stopa bezrobocia w całej strefie euro spadła z 8% do 8,1%. Polepszanie się danych makroekonomicznych powoduje, że kapitał, pomimo silnego euro, w dalszych ciągu płynie zza oceanu do Europy. Widać to wyraźnie na parze euro do dolara, gdzie pomimo wyraźnej presji na podwyżkę stóp procentowych nie widać umacniania się amerykańskiej waluty.

Ropa naftowa znów w górę

Jeżeli nie wiemy, co dzieje się z cenami ropy, najprawdopodobniej należy sprawdzić działania OPEC. Kartel ten właśnie poinformował, że ustalenia z kwietnia o stopniowym przywracaniu produkcji ropy muszą być monitorowane oraz, co chyba ważniejsze dla rynku, przedstawiono lepsze od dotychczasowych prognozy popytu na czarne złoto. Wskazano również, że nadmiar ropy zgromadzony u producentów w trakcie pandemii już teraz jest na wykończeniu, a światowe zapasy powinny znacząco maleć w drugiej połowie roku. Nadal też na rynkach straszy prognoza 80 dolarów za baryłkę w III kwartale.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
20:00 – USA – tzw. beżowa księga, czyli raport o stanie gospodarki

Maciej Przygórzewski – główny analityk w InternetowyKantor.pl