Cięcie tlenowe — jakie palniki będą najlepszym wyborem?

przemysł

Wybór odpowiedniego palnika to kwestia kluczowa dla efektywności cięcia tlenem. To on gwarantuje odpowiednie warunki cięcia tlenem dla konkretnych materiałów i oczekiwanych efektów. Jakie palniki są dzisiaj najpopularniejsze? Które z nich najlepiej wybrać?

Cięcie tlenowe i rola palnika

Warto zacząć od tego, czym jest i do czego służy cięcie tlenem. Otóż jest to metoda obróbki metali. Aby możliwe było cięcie metali tlenem, niezbędny jest palnik. Odpowiada on za wymieszanie tlenu z łatwopalnym gazem. Najpowszechniej są dzisiaj wykorzystywane palniki acetylenowo-tlenowe. Zastosowania tego typu urządzeń są bardzo różne. Drugim najpopularniejszym jest palnik propanowy. 

Acetylen lub propan odpowiadają za stopienie materiału, który ulatnia się w formie tlenku metalu. Dzięki temu tlen pod ciśnieniem ma możliwość przecięcia materiału. Profesjonalne palniki  oferują wyspecjalizowane firmy. Jedną z nich jest Eckert oferujący wycinarki tlenowe. Mowa o firmie z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w branży.

Od rodzaju gazu generowanego przez palnik zależą parametry cięcia. Są to przede wszystkim tempo i maksymalny poziom nagrzewania, a także możliwości w zakresie grubości obrabianego materiału. O tym, kiedy cięcie tlenowe najlepiej przeprowadzić z użyciem acetylenu, a kiedy z wykorzystaniem propanu, traktuje dalsza część tekstu.

Tlen acetylen zastosowanie

Jeśli chodzi o palniki acetylenowo tlenowe zastosowania tych urządzeń są bardzo szerokie. Dzisiaj to najpowszechniej wykorzystywane urządzenia w cięciu tlenem. Dlaczego? Wynika to z faktu, że acetylen gwarantuje osiągnięcie bardzo wysokiej temperatury. Co więcej, dzieje się to szybko. 

Tym samym jeśli chodzi o tlen acetylen, to zastosowanie tego połączenia umożliwia cięcie różnorodnych materiałów. Poza stalą niskostopową, odpowiednie warunki cięcia tlenem umożliwiają również obróbkę m.in.: mosiądzu, żeliwa, brązu, a nawet tytanu.

Dzięki powyższym właściwościom palnik acetylenowy stosuje się w dużych zakładach przemysłowych, gdzie istotne jest tempo realizacji pracy. Jednak znajduje zastosowanie także w niewielkich warsztatach. Niestety palniki te posiadają również pewne wady. 

Przede wszystkim ich eksploatacja jest stosunkowo droga. Ponadto ze względu na wyjątkowo wysoką temperaturę korzystanie z nich jest niebezpieczne. Dlatego też jeśli chodzi o cięcie palnikiem acetylenowo tlenowym BHP jest niezwykle ważne. Trzeba również wspomnieć o szerokiej strefie wpływu ciepła. Sprawia ona, że palniki acetylenowe nie sprawdzają się w cięciu tlenem cienkich materiałów.

Palniki propanowe do cięcia tlenem

Alternatywę dla palników acetylenowo tlenowych stanowią modele propanowo tlenowe. Nagrzewają się one wolniej i do niższych temperatur. Dlatego też cięcie tlenowe z ich użyciem trwa nieco dłużej. Ponadto jest ograniczone tylko do materiałów o niskiej temperaturze zapłonu. Jednak w wielu przypadkach palniki te okazują się całkowicie wystarczające. 

Jeśli nie zachodzi konieczność optymalizacji czasu pracy, a obróbce poddawana jest stal niskostopowa, propan to dobry wybór. Należy podkreślić, że realizacja cięcia tlenem z użyciem palnika propanowo tlenowego jest zdecydowanie tańsza.

Zasadniczo parametry pracy palników acetylenowo tlenowych są lepsze niż tych propanowo tlenowych. Modele te dają zdecydowanie większe możliwości. Nie oznacza to jednak, że ich użycie zawsze jest najlepszym możliwym wyborem. Tak naprawdę decyzja powinna być uzależniona od specyfiki danego zadania, możliwości finansowych i innych indywidualnych potrzeb.