Czas na banki centralne

0

Czwartkowy handel upłynie pod dyktando decyzji trzech banków centralnych, które decydować będą o wysokości stóp procentowych. Złotówka od rana traci.

Początek dnia nienajlepszy

Od rana złotówka traci wobec głównych walut. Może być to zasługa zaplanowanych na dziś decyzji banków centralnych, gdyż pomimo przekonań analityków co do wyników posiedzeń, pewna niepewność występuje na rynkach. Frank szwajcarski podrożał do 3,82 zł. Funt brytyjski kosztuje 4,84 zł. Za euro zapłacimy 4,31 zł, a za dolara amerykańskiego 3,71 zł. Co prawda

Inflacja z rana

Środowy kalendarz makroekonomiczny pełen jest istotnych odczytów gospodarczych. Jako pierwsze poznaliśmy dane inflacyjne z Europy. Inflacja konsumencka zarówno we Francji jak i w Niemczech nie zaskoczyła analityków. Również zgodna z oczekiwaniami okazała się inflacja producencka w Szwajcarii. Nie wpłynęły jednak one znacząco na notowania ponieważ, pozostaną ona w cieniu rozgrywek banków centralnych.

BoE, CBRT, EBC

Na godzinę 13:00 planowane jest ogłoszenie decyzji ws. zmian stóp procentowych w Wielkiej Brytanii oraz Turcji. Z kolei 45 minut później poznamy głosy z Europejskiego Banku Centralnego. O tyle o ile inwestorzy przekonani są co do komunikatu z Europy, to pozostałe dwa mogą zaskoczyć rynki, a co za tym idzie przynieść większą zmienność. Mario Draghi najprawdopodobniej podtrzyma swoje poprzednie stanowisko i program QE będzie jeszcze chwilę kontynuowany, a na najbliższe podwyżki stóp procentowych poczekamy do przyszłego roku. Najprawdopodobniej również członkowie tureckiego banku centralnego nie zdecydują się na podniesienie kosztu pieniądza pomimo trudnej sytuacji w kraju. Tym samym nie sprzeciwiając się polityce prezydenta Erdogana, który jest zwolennikiem niskiego kosztu pozyskania pieniądza. Najciekawiej zapowiada się zatem moment decyzji w Wielkiej Brytanii. Chociaż i tutaj może nie dojść do zmian, a to ze względu na, prawdopodobnie, kończące się negocjacje w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Należy zatem w godzinach popołudniowych bacznie obserwować notowania powiązane z euro, funtem oraz lirą turecką.

Czytaj również:  Kurs dolara zwyżkuje po danych z USA

Mateusz Wielewicki – dealer walutowy w Internetowykantor.pl