Czechy i Węgry jako pierwsze w UE podniosły stopy procentowe

forex giełda

W tym tygodniu dwa banki centralne krajów regionu środkowoeuropejskiego – czeski CNB i węgierski MNB podniosły na swoich posiedzeniach stopy procentowe. W ten sposób są pierwszymi krajami w UE, które od początku pandemii zdecydowały się na taki krok. Podwyżka wynikła głównie z powodu rosnącej inflacji, która w obu przypadkach znacznie przekracza poziom docelowy. W przypadku Czech inflacja kształtuje się na poziomie 2,9%, a w przypadku Węgier ceny rosną nawet o 5,1% r/r. CNB podniósł stopę bazową z 0,25% na 0,5%, natomiast MNB podniósł główną stopę procentową z 0,6% na 0,9%. Co więcej, w obu przypadkach można oczekiwać, że ta podwyżka nie będzie ostatnią w tym roku.

Z kolei NBP wciąż czeka na odpowiedni moment do podwyżek. Większość jego przedstawicieli przejawia ostrożność, a zacieśnienie polityki pieniężnej jest już częściowo zapewniane przez umacniającego się złotego. W europejskim kalendarzu makroekonomicznym warto również zwrócić uwagę na index IFO, którego wartość wzrosła mocniej niż oczekiwano. W czerwcu wskaźnik ten osiągnął poziom 101,8 pkt., co jest najlepszą wartością od listopada 2018 r. Poprawa ta wynikała głównie z bardziej optymistycznego postrzegania przyszłości.

W tym tygodniu złoty nieznacznie się umocnił i w piątek rano jego kurs wyniósł 4,51 PLN/EUR. Kurs eurodolara wzrósł i pod koniec tygodnia wynosił 1,194 USD/EUR.

Roksana Cicha, analityczka instytucji płatniczej AKCENTA