Czy ekologia i biznes idą ze sobą w parze w przypadku polskich firm?

ekologia

Proekologiczne prowadzenie biznesu odgrywa coraz większą rolę wśród polskich firm. Dostrzegają one nie tylko globalne znaczenie, ale też wymierne korzyści, które przynosi firmie takie postępowanie. Jakie wyzwania stoją w tym zakresie przed przedsiębiorstwami?

Redukcja śladu węglowego, odpowiedzialna gospodarka zasobami i odpadami, czy korzystanie z alternatywnych źródeł energii to tylko niektóre z widocznych na całym świecie trendów, które mogą zagwarantować naszemu społeczeństwu zrównoważony rozwój. Wyzwania dotyczące ekologicznego życia dotyczą nie tylko każdego z nas z osobna, ale również biznesu. O tym, czy ekonomia może działać w służbie ekologii będą rozmawiać goście konferencji Made in Wrocław 2020, wśród których znajdą się przedstawiciele firm takich jak IKEA, Giant Lazer czy Nokia.

Ekologia we wszystkich obszarach biznesu

Stosowanie ekologicznych rozwiązań w biznesie w coraz większym stopniu regulowane jest przez krajowe i międzynarodowe przepisy prawne. Podstawą efektywności tego typu działań jest jednak świadomość firm dotycząca tego, że jej akcje, nawet te o lokalnej skali, mogą przyczyniać się do pozytywnych efektów w zakresie ochrony środowiska i klimatu w skali globalnej. – Ekonomia i ekologia nie tylko mogą, ale naszym zdaniem wręcz muszą iść ze sobą w parze! Mamy tylko jedną planetę, o którą musimy dbać, tak aby nasze dzieci i wnuki mogły normalnie na niej żyć. Biznes nie może być obojętny na ekologię i powinien wprowadzać ją we wszystkich możliwych obszarach swojej działalności. Można to zilustrować rozwiązaniami stosowanymi przez Nokię przy dbaniu o środowisko – takimi jak np.:  wykorzystanie ciepła generowanego przez sprzęt w naszym laboratorium do ogrzewania naszych biur czy rozwiązania stosowane w naszych produktach, celem redukcji emisji szkodliwych gazów cieplarnianych (np. system chłodzenia cieczą 5G AirScale Base Station) – komentuje Taras Lukaniuk, Dyrektor Centrum Technologicznego Nokia.

Wyzwanie i szansa dla biznesu

Przedsiębiorstwa, działające tak na międzynarodową, jak i lokalną skalę stoją dziś przed wieloma wyzwaniami związanymi ze zrównoważonym rozwojem. Odkrywają konkretne korzyści ekonomiczne z nimi związane, ale też stopniowo wykształcają w ramach własnych organizacji i w swoim otoczeniu poczucie odpowiedzialności za realizację ekologicznych celów. – Biznes i ekologia mogą tworzyć ze sobą synergiczne połączenie, jednak ciągle musimy nad tym pracować. Na naszych oczach rozpoczyna się światowa transformacja energetyczna zmierzająca do zeroemisyjności sektora energetycznego. Czeka nas również transformacja biznesu na taki, który potrafi być przyjazny środowisku. Obecny model ekonomiczny nie radzi sobie ze wszystkimi wyzwaniami ochrony środowiska – komentuje Jakub Korczyński, CEO Giant Lazer.

O wyzwaniach stojących dziś przed biznesem w kontekście ekologii będą rozmawiać uczestnicy konferencji Made in Wrocław podczas trzeciego dnia wydarzenia, 22 października 2020 r. Wezmą w nim udział przedstawiciele nie tylko biznesu, ale i środowiska akademickiego. Wśród prelegentów znajdą się prof. dr hab. Krzysztof Jajuga z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Jakub Korczyński z firmy Giant Lazer oraz Małgorzata Dobies-Turulska reprezentująca spółkę IKEA. Odbędzie się również panel dyskusyjny „Zrównoważony rozwój – lokalne działania, globalny wpływ”, którego gośćmi będą reprezentanci MPWiK Wrocław oraz firm Nokia, IKEA i Ultimo.

Made in Wrocław odbędzie się między 20 a 22 października 2020 r. Bezpłatna, wirtualna konferencja poświęcona wyzwaniom, przed którymi stoi dziś biznes potrwa trzy dni,
a bezpłatne targi odbędą się ostatniego jej dnia – 22 października 2020 r. Rejestracja na oba wydarzenia możliwa jest na www.made-in-wroclaw.pl. Wydarzenie organizowane jest przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej i Miasto Wrocław. Partnerami Merytorycznymi Made in Wrocław 2020 są 3M, FANUC Polska, Whirlpool Company Polska Sp. z o.o., GlobalLogic, ITCorner, SoDA oraz MPWiK Wrocław, a patronat strategiczny nad wydarzeniem objęło Hays Poland, CBRE, mBank private banking oraz firma doradcza JP Weber.