Dane z USA wspierają wzrost stóp

0
forex waluty

W tym tygodniu w centrum uwagi:

  • Z naszego punktu widzenia wśród licznych zaplanowanych na ten tydzień posiedzeń banków centralnych najistotniejsze będzie posiedzenie krajowej RPP, które zakończy się w środę. Wg prezesa Glapińskiego Rada znajduje się w trybie wait and support (lub jak twierdził K. Zubelewicz wait and sleep), dlatego nie spodziewamy się zmian parametrów polityki pieniężnej. Przejściowo obniżona inflacja odebrała nieco pewności siebie jastrzębiom. Dodatkowo RPP wciąż nie dostrzega zagrożeń ze strony rynku pracy (na co wskazywały minutes), dlatego widzimy możliwość bardziej gołębiej wymowy towarzyszącego decyzji komunikatu niż poprzednio.
  • Rumuński bank centralny rozpoczął w styczniu cykl zacieśniania, jednak na posiedzeniu w środę nie oczekujemy kolejnej podwyżki. W czwartek Bank Anglii prawdopodobnie nie zmieni wysokości stóp procentowych. Od ostatniego posiedzenia wzrost PKB w Wielkiej Brytanii zaskoczył pozytywnie, inflacja bazowa była natomiast poniżej oczekiwań.
  • Miesięczne dane z Niemiec (chociaż tradycyjnie zaburzane przez czynniki kalendarzowe) powinny potwierdzić utrzymywanie się solidnego popytu (w tym eksportowego) na niemieckie produktypod koniec ubiegłego roku.
  • Sentix, pierwszy lutowy indeks koniunktury, powinien potwierdzić utrzymanie optymizmu w europejskiej gospodarce na początku roku.

Przegląd wydarzeń:

Wysoki odczyt NFP pomimo niekorzystnych czynników pogodowych w styczniu oznacza, że trwające w gospodarce amerykańskiej ożywienie jest bardzo silne. Rewidujemy naszą dotychczasową prognozę i oczekujemy, że FOMC w 2018r. czterokrotnie podwyższy stopy procentowe, a do pierwszej podwyżki dojdzie w marcu.Wysoki odczyt NFP

Zamówienia fabryczne w USA rosły w grudniu piąty miesiąc z rzędu, (1,7% m/m; powyżej oczekiwań). Zamówienia na dobra trwałe były natomiast o 2,8% wyższe niż przed miesiącem, co potwierdza widoczny w danych o PKB wzrost inwestycji pod koniec ubiegłego roku.

Indeks Uniwersytetu Michigan potwierdził utrzymywanie się dobrych nastrojów wśród amerykańskich konsumentów (95,7 pkt. wobec 95,9 pkt. w grudniu).

Czytaj również:  Jak będzie wyglądało przetwarzanie danych w 2020 roku?

Autor/Źródło: PKO Bank Polski