Debiuty na GPW w 2021 r.

Marek Dietl, prezes Zarządu GPW
Marek Dietl, prezes Zarządu GPW
  • W 2021 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) zadebiutowało 48 spółek: 16 na Głównym Rynku i 32 na NewConnect
  • Łączna wartość debiutów na obu parkietach GPW wyniosła prawie 9,5 mld zł
  • Największy debiut na GPW – grupy Pepco – znalazł się w dziesiątce największych IPO drugiego kwartału 2021 roku w Europie

Jak wynika z raportu analityków PwC: firmy w całej Europie coraz chętniej sięgają po kapitał na giełdach papierów wartościowych, a wartość wszystkich debiutów przeprowadzonych w minionym roku na europejskich parkietach wyniosła 75 mld euro. Wyraźnie większe zainteresowanie ofertami pierwotnymi widać również na GPW.

W ubiegłym roku na warszawskim parkiecie odbyło się 48 debiutów. Co trzeci z nich miał miejsce na Głównym Rynku, a 32 spółki zadebiutowały na rynku NewConnect (w tym były cztery przejścia z mniejszego parkietu na główny). Łączna wartość debiutów na obu parkietach wyniosła prawie 9,5 mld zł. Największym  debiutem na GPW było IPO grupy Pepco, które znalazło się też w dziesiątce największych IPO drugiego kwartału 2021 roku w Europie.

Ubiegły rok będziemy wspominać jako rok dużej liczby debiutów. W sumie 48, w tym większość na rynku NewConnect. Dla zrównoważonego rozwoju rynku kapitałowego powinniśmy mieć miesięcznie mniej więcej 2 debiuty na NewConnect, 2 na Głównym Rynku i 1 na rynku Catalyst, aby rynek obligacji tez równomiernie się rozwijał – powiedział Marek Dietl, prezes Zarządu GPW.

W bieżącym roku zadebiutowało już pięć spółek, w tym jedna na Głównym Rynku. To lubelska Biomaxima, która jest modelowym przykładem spółki, rozwijającej się dzięki przechodzeniu przez kolejne etapy obecności na rynku kapitałowym.

– Dzisiejsza Biomaxima jest efektem połączeń kilku różnych organizacji z różnymi specjalnościami. Najstarsza z firm – Biocorp Polska – powstała w 1997 r., kolejna  – Biomaxima – w 2002 r., do tego jeszcze Emapol. To są firmy, które działały w różnych miastach, pod inną marką i z osobnymi zespołami, ale w 2018 r. połączyły się w Lublinie tworząc jedną wspólną markę: Biomaxima – mówi Łukasz Urban, prezes Zarządu Biomaxima S.A. – Nasz rozwój był możliwy dzięki obecności spółki od 2010 r. na rynku NewConnect, którą zakończyliśmy przejściem na Główny Rynek giełdy po 11 latach.

Ponadto na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie istnieje specjalny segment spółek rodzinnych. Tworzą go spółki giełdowe, w których osoby je zakładające, ich rodziny oraz zstępni posiadają co najmniej ¼ głosów na walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy. Znajduje się w nim 178 emitentów z głównego parkietu.