Digital PLN (dPLN) odpowiedzią na globalną krypto-rewolucję?

bitcoin-2582593_1920
Marek Paciorkowski, dyrektor ds. rynków finansowych, Aforti Exchange / Grupa AFORTI
Marek Paciorkowski, dyrektor ds. rynków finansowych, Aforti Exchange / Grupa AFORTI

Tak, jak koniec lat 90. XX wieku oraz początek lat dwutysięcznych wywołał
na giełdach całego świata euforię związaną z firmami technologicznymi (tzw. dot-com boom), tak w ciągu ostatniego roku jesteśmy uczestnikami rewolucyjnych zmian w systemach rozliczeniowych, opartych na kryptowalutach i technologii blockchain. Po spektakularnym sukcesie bitcoina – okupionym równie efektownymi, choć znaczącymi spadkami – koncept stworzenia i wdrożenia polskiej waluty cyfrowej był tylko kwestią czasu.

Zanim jednak Digital PLN (dPLN) potencjalnie zrewolucjonizuje polski rynek finansowy, konieczne jest wykluczenie ryzyka wynikającego z braku nadzoru nad przepływem waluty cyfrowej. Aktualnie – mimo, że na rynek trafiają kolejne kryptowaluty – brakuje regulacji zapewniających bezpieczeństwo obrotów tego typu instrumentami, a przede wszystkim właściwej instytucji, która zapewni nadzór nad obiegiem cyfrowego ‘pieniądza’. To stawia dPLN w niełatwej sytuacji, ale jednocześnie – co widać na przykładzie chociażby bitcoina – nie uniemożliwia spopularyzowania dPLN w sposób pozwalający na jego powszechne wykorzystanie w przyszłości.

Czy powstanie kryptozłotego będzie miało wpływ na wycenę złotówki? W dłużej perspektywie na pewno tak, gdyż znaczenie tradycyjnej waluty narodowej będzie równocześnie maleć. Oczywiście pod warunkiem, że wprowadzenie nowego systemu rozliczeniowego okaże się rynkowym sukcesem.

Co ważne – od wielu lat słyszymy również o planach wprowadzenia do powszechnego użytku tzw. SDR, czyli wspólnej, międzynarodowej jednostki walutowej. Być może – choć byłoby to niezwykle przewrotne – to właśnie jej początek, który będzie bazował na systemie wykorzystywanym obecnie do obrotu kryptowalutami, najbardziej znacząco wpłynie na globalny rynek finansowy, zastępując wszystkie dotychczasowe, jak też nowo powstające waluty cyfrowe.

Marek Paciorkowski, dyrektor ds. rynków finansowych, Aforti Exchange / Grupa AFORTI