Dlaczego audyt SEO jest taki ważny?

SEO

Podejście do audytu SEO bywa mocno sceptyczne i niestety dość często nadal uważa się go za zbędny wydatek. Wynika to zwykle z braku informacji, dlaczego jest on taki ważny i przede wszystkim, jakie korzyści daje.

Czemu potrzebuję audytu?

Właściciele stron internetowych, a zwłaszcza tych, które działają i mają ruch, często uważają audyty SEO za coś niepotrzebnego, generującego tylko koszty. Skoro wszystko działa, to po co? Niestety to nie jest właściwe podejście, ponieważ algorytmy wyszukiwarek są wciąż aktualizowane i to, co dzisiaj jest skuteczne, już za jakiś czas może okazać się nieefektywne. Inną, tak samo ważną kwestią, jest konkurencja, która dąży do ciągłej poprawy jakości swoich witryn. Ich strony może jeszcze nie są w czołówce wyszukiwań, ale to także może się szybko zmienić.

Brak rozwoju i niebranie pod uwagę aktualizacji algorytmów po prostu nie jest dobrą taktyką, tu strategia “na przetrzymanie” nigdy nie przynosiła oczekiwanych efektów. Dynamika rozwoju internetu po prostu mobilizuje właścicieli stron internetowych do ciągłego inwestowania i wprowadzania kolejnych optymalizacji. A ich najlepszą podstawą jest właśnie audyt SEO.

Dostanę audyt SEO, czyli co?

Wynikiem audytu SEO, czyli rozbudowanego procesu zbierania, analizy i interpretowania danych, jest raport dotyczący stanu strony internetowej. Znajdują się w nim przede wszystkim informacje związane z widocznością w wyszukiwarce, strukturą strony, o istniejących przekierowaniach i pojawiających się błędach, a także o szybkości ładowania strony czy jej dopasowaniu do urządzeń mobilnych. Oprócz tego audyt porusza również m. in. zagadnienia związane z istniejącymi treściami, pod kątem ich jakości, konstrukcją kodu czy też rozkładem linków wewnątrz strony i ilością odnośników do niej przychodzących.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że badane aspekty w ramach wskazanych obszarów mogą się różnić w zależności od typu strony internetowej. Inaczej wyglądają audyty SEO sklepów internetowych, stron z ogłoszeniami czy firmowych wizytówek zawierających opisy oferowanych usług. Niemniej, rozbudowany audyt SEO, oprócz kompleksowej analizy, w każdym przypadku wskazuje również rzeczy, które należy poprawić. W związku z tym może liczyć nawet kilkadziesiąt stron szczegółowych danych.

Mam audyt i co dalej?

Jak już zostało wspomniane, wykonanie audytu SEO jest dopiero początkiem procesu optymalizacji strony www. Wcielanie w życie wskazówek jest kolejnym bardzo istotnym krokiem, który musi zostać wykonany, aby audyt miał po prostu sens. Zrobienie go dla samej idei nie przynosi żadnych korzyści. Decydując się na jego wykonanie trzeba zaplanować czas i budżet na wdrażanie poprawek. Proces ten nie musi nastąpić od razu, bardzo często nawet nie da się na raz wcielić wszystkich zaleceń.

Można jednak jednocześnie realizować kilka niekolidujących ze sobą procesów. Dla przykładu, poprawianie przekierowań i usuwanie błędów technicznych może “iść” równolegle z tworzeniem nowych, lepszych jakościowo treści.

Podsumowując, audyt SEO daje nam informacje o stanie strony i wskazówki, co wymaga dopracowania. I te informacje zebrane razem stanowią jego sedno. Wcielone w życie mogą znacząco poprawić jakość strony, co może przełożyć się na widoczność w wynikach wyszukiwania i zadowolenie użytkowników.

Autor: Magdalena Kościółek – SEO Assistant w DevaGroup. Od 4 lat związana z branżą marketingu internetowego. Posiada doświadczenie w działaniach off-site i on-site SEO oraz w zarządzaniu stronami internetowymi i stale rozwija swoje umiejętności. Prywatnie książkoholiczka lubiąca gotować.