Dobra wiadomość dla frankowiczów i młodych pracowników

Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Dzisiejszy dzień to dobre wiadomości dla dwóch grup: kredytobiorców frankowych oraz pracowników do 26 roku życia. Frank spadł poniżej 3,80 zł  i jest spora szansa, że bank centralny Szwajcarii pogłębi ten spadek. Natomiast polskie Ministerstwo Finansów potwierdza obniżki podatków dla osób do 26 roku życia.

Dobra wiadomość dla kredytobiorców frankowych

Na rynku panuje obecnie przekonanie, że Szwajcarski Narodowy Bank będzie zmuszony dać sygnał osłabiający franka. Powodem jest narracja prowadzona przez Europejski Bank Centralny. Nadmiar ryzyk w Europie spowodował, że kurs euro do franka w ostatnich tygodniach ponownie zanurkował. Na to nakładały się wypowiedzi EBC o gotowości do działań. W rezultacie bez reakcji Szwajcarów może dojść do dalszego umacniania się franka wobec euro. Zbyt silna waluta jest czynnikiem mocno ciążącym gospodarce Helwetów. W rezultacie najprawdopodobniej dadzą oni sygnał mający ją osłabić. Raczej nie będzie to obniżka stóp procentowych, ale słowna gotowość do działań. Dlaczego jest to dobra wiadomość dla kredytobiorców? Jeżeli mamy obecnie passę umacniania się euro do złotego, to jeżeli frank osłabi się do euro, to tym bardziej do złotego. W rezultacie może oznaczać to spadek rat kredytów. Gdyby doszło do spadku stóp procentowych, na co na razie się nie zanosi, spadek kursu byłby zdecydowanie większy.

Obniżka PIT do 26 roku życia

Na stronach Ministerstwa Finansów został opublikowany projekt ustawy o obniżce podatków został opublikowany na stronach ministerstwa finansów. Zakłada on, że zarobki do kwoty 85,5 tysiąca złotych, czyli pierwszego progu podatkowego, nie będą opodatkowane podatkiem PIT. Oznacza to dwie rzeczy po pierwsze korzyść dla najmłodszych pracowników, a po drugie spadek dochodów dla budżetu państwa. Zakładając, co oczywiście nie jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, że środki te trafią na lokaty, a nie zostaną skonsumowane, jest to spadek dla sektora finansów publicznych na poziomie 2-2,5 mld złotych rocznie. Część tych środków najprawdopodobniej wróci w postaci podatków pośrednich np. VAT. Nie zmienia to faktu, że kwota 2,5 mld złotych to 0,25% całkowitego zadłużenia naszego kraju. Nie jest to zatem mała wartość. Wpływ tych zmian na rynki walutowe będzie odłożony w czasie, jeżeli budżet będzie miał problemy z dopinaniem się, a deficyt budżetowy będzie rósł.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych odczytów.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl