Dobre dane z Polski. Zwolnienia w Deutsche Bank

0
Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Produkcja przemysłowa oraz sprzedaż detaliczna rosną powyżej oczekiwań analityków. Deutsche Bank zapowiedział redukcję etatów w celu optymalizacji kosztów. Brak zmian w polityce gospodarczej.

Dobre dane z Polski

Produkcja przemysłowa rosła o 8,6% w styczniu. Dane GUS były zatem o 0,6% lepsze od oczekiwań analityków. Sprzedaż detaliczna rosła z kolei o 8,2% wobec oczekiwanych 7,3%. W tym przypadku szczególnie dziwnie wyglądają dane miesięczne. W ciągu miesiąca sprzedaż spadła bowiem o ponad 20%. Bez patrzenia w kalendarz te dane muszą dziwić. Zakupy przedświąteczne wyjaśniają jednak ten fenomen.

Deutsche Bank znów na pierwszych stronach

Po tym jak kurs akcji spadł do 12,5 dolara sytuacja tego banku budzi coraz większe zainteresowanie. Wedle najnowszych informacji szykuje się fala zwolnień, która ma dotknąć głównie amerykańską oraz brytyjską część firmy. Jako powód podano brak perspektyw na poprawę dochodów i zysków. Tego typu oświadczenie z pewnością nie powoduje, że inwestorzy znów rzucą się na akcje. Co ciekawe dalej słyszymy zapewnienia, że sytuacja firmy jest zdrowa. Jaki ma wpływ ta sytuacja na rynek walutowy? Problemy dużego niemieckiego banku z pewnością nie obędzie się bez wzrostu ryzyka na rynkach. Można się zatem spodziewać wzrostów franka szwajcarskiego jeżeli sytuacja będzie się pogarszać. Dodatkowo, można się spodziewać, że inwestorzy wycofują kapitał będą go przenosić na drugą stronę oceanu. Oznaczałoby to wzrost wartości dolara względem euro.

Minister finansów o sytuacji w Polsce

Według wywiadu dla agencji Reuters Pani Teresa Czerwińska wyraziła opinię, że obecny kurs złotego jest odzwierciedleniem siły polskiej gospodarki. Co więcej pomimo spadku opłacalności eksportu wskazywała na bardzo silny rynek pracy.  Uznała również obecne poziomy za nie budzące zmartwień. Również stopy procentowe są obecnie na optymalnym poziomie. Oznacza to, że nie należy się w nadchodzących miesiącach spodziewać istotnych zmian w polityce gospodarczej państwa. Do tego warto dołożyć słowa wiceszefa resortu finansów, który obniżkę stawki VAT przewiduje dopiero po pełnej redukcji luki w VAT. Daje nam o pełen obraz braku zmian.

Czytaj również:  Najważniejsze wydarzenia tygodnia

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 11:00 – Niemcy – indeks instytutu ZEW,
  • 12:00- Wielka Brytania – wskaźnik zamówień.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl