Dolar dyktuje warunki na rynku

0

Waluta amerykańska nieco straciła impet. Fundamenty jednak cały czas wskazują na przystanek przed dalszymi wzrostami. Czekamy na impulsy by pobudzić handel. Póki co brak konsekwencji zerwania umowy USA z Iranem. Szwajcarska waluta na razie nie reaguje na wzrost ryzyka politycznego we Włoszech. Inwestorzy przed trudnym wyborem czy lepszy taki rząd w Italii czy żaden. Realizacja zysków na dolarze pozwoliła USD/PLN wrócić poniżej 3,56. Diametralny zwrot sytuacji na funcie, miała być podwyżka stóp a jest gołębie nastawienie BoE.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 02.04.2017-14.05.2018

Para walutowa EUR/PLN CHF/PLN USD/PLN GBP/PLN
Minimum 4,1510 3,4700 3,3510 4,7470
Maksimum 4,2930 3,6160 3,6280 4,9000

EUR/PLN

EURPLN..H1Mimo lekkiego odreagowania na EUR/PLN kurs nadal porusza się w ramach trendu wzrostowego. Wspólna waluta ma jednak swoje problemy natury fundamentalnej. Podczas gdy decydenci z EBC chcieliby, by powoli wychodzić z luźnej polityki monetarnej parametry makro zdecydowanie nie pomagają. Sporo wskaźników gospodarczych ze strefy euro a szczególnie z Niemiec pokazują lekkie przesilenie i tym samym hamowanie wzrostu gospodarczego. Dokładając do tego niski wzrost cen praktycznie nie ma argumentów by już teraz ogłaszać koniec QE. Mimo to krajowa waluta ma problem by umocnić się do wspólnej waluty. A to dlatego, że od 3 tygodni na szerokim rynku królował dolar, który zwyczajowo osłabia kwotowania walut rynków wschodzących. Sytuacja nieco się poprawiła w piątek, gdzie można było zauważyć realizację zysków na amerykańskiej walucie. Stąd groźba przebicia 4,30 na EUR/PLN nieco zmalała a kurs spadł kilka groszy. Wsparciem dla kursu będzie obecnie linia trendu wzrostowego czyli okolice 4,24. W przypadku ponownej fali umocnienia dolara warto będzie spoglądać na coraz wyższe opory, pierwszym będzie 4,30 czyli psychologiczna granica.

Czytaj również:  Waluty rynków wschodzących nadal nie mają lekko

CHF/PLN

CHFPLN..H1Również na CHF/PLN widzimy lekkie odreagowanie. Zbiegło się to z ruchami na EUR/CHF. Gdy ten był poniżej 1,19 CHF/PLN przebijał granice 3,61. W piątek sytuacja nieco się odwróciła stąd kurs franka w relacji do złotówki wrócił poniżej 3,57. Wydaje się, że te ruchy wynikały raczej, ze słabości wspólnej waluty niż z ucieczki inwestorów do bezpiecznej przystani a więc franka. Trzeba jednak trzymać rękę na pulsie gdyż niepewna sytuacja polityczna we Włoszech może wywołać umocnienie szwajcarskiej waluty. Pamiętamy jak frank reagował na ryzyko polityczne związane z wyborami w Holandii czy Francji. Czujność również trzeba zachować biorąc pod uwagę nieco uśpione ale jednak ryzyko polityczne na świecie. Sytuacja na Bliskim Wschodzie daleka jest od ideału. A Trump w tej kwestii nie raz może jeszcze zaskoczyć. Gdyby doszło do eskalacji konfliktu, to z pewnością inwestorzy powrócą do szukania bezpiecznej lokaty swojego kapitału, co w ostatnim czasie wcale nie było tak oczywiste. W sytuacjach zagrożenia jen czy frank wcale nie zyskiwały ale mogą szybko powrócić do standardowego podejścia.

USD/PLN