Dolar wciąż w odwrocie, kurs spadł poniżej 3,80 zł!

0
Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Dobre dane z pierwszego kwartału pokazała zarówno Polska jak i Rumunia. Dolar wciąż w odwrocie, spadł poniżej 3,80 zł! Badania eurobarometru pokazują, że wiele państw nie chce do strefy euro.

Wzrost gospodarczy w Polsce

Wynik za pierwszym kwartał 2017 pozytywnie zaskoczył rynki. Odczyt na poziomie 4% przekroczył oczekiwania zaledwie o 0,1% co świadczy o pozytywnym nastawieniu wobec polskiej gospodarki. Są to wstępne dane a pełny raport wraz ze składowymi odpowiedzialnymi za wzrost poznamy pod koniec maja. Inwestorzy już wcześniej zakładali dobre dane stąd złoty umacniał się już przed danymi.

Rumuńska gospodarka rośnie jak na drożdżach

Odczyty z Rumunii coraz bardziej przypominają chińskie dane niż kraje europejskie. Tamtejsza gospodarka w pierwszym kwartale urosła o 5,7%. To 1,3% powyżej oczekiwań analityków. Nie może zatem dziwić że rumuński lej się umacnia. Podobnie jak polskiemu złotemu pomaga mu stabilizacja sytuacji w Europie po wyborach we Francji.

Dolar wciąż słabnie

Dzisiaj rano byliśmy świadkami przebicia ważnego poziomu na rynkach walutowych. Za jedno euro trzeba zapłacić więcej niż 1,1 dolara. Co więcej wydarzyło się to pomimo znów rosnących szans na podwyżkę stóp procentowych w USA w czerwcu. Jak na to zareagowała złotówka? Od rana oglądaliśmy dolara, który spadł poniżej granicy 3,80 zł. To znacząca różnica biorąc pod uwagę, że jeszcze w grudniu kosztował 4,25 zł.

Kto nie chce euro

Najnowszy sondaż pokazuje, że 62% obywateli Szwecji nie są zainteresowani zmianą swojej waluty na europejską. W Unii jest tylko jeden bardziej sceptyczny naród. To nasi południowi sąsiedzi – Czesi. Tam wskaźnik ten sięga imponujących 70%. Dla porównania w Polsce przeciwników jest “zaledwie 55%”. Co ciekawe w przypadku Polski 37% respondentów wierzy, że i tak w ciągu 10 lat nasz kraj wejdzie do strefy euro.

Czytaj również:  Sportmaster Operations kupuje sieć detaliczną GO Sport Polska

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl