Drugie referendum? Fatalny rok bitcoina

0
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Wielka Brytania wciąż podnosi emocje na rynkach walutowych. Jest potencjał na nowe referendum. Dane z USA pokazują sprzeczne kierunki. Rok temu bitcoin był na szczytach, dzisiaj jest 6 razy niżej.

Czy będzie drugie referendum w Wielkiej Brytanii

O tym, że taki scenariusz jest rozważany mówiono już dawno. Okazuje się, że sondowaniem takie rozwiązania zajmował się zarówno zastępca premier Theresy May jak również Gavin Barwell pełniący funkcję szefa kancelarii premiera. Problemem tego rozwiązania jest porozumienie z opozycją. Partia pracy nie ma nic przeciwko głosowaniu. Na czym polega problem? Analitycy rysują problem dosyć prosto. Konserwatyści chcą głosowaniem legitymizować wynik negocjacji z Unią Europejską dając jako alternatywę opuszczenie struktur unijnych bez porozumienia. Opozycja z kolei chciałaby głosować jako alternatywę w głosowaniu nieopuszczanie Unii w ogóle. Patrząc na układ sił w parlamencie ta druga opcja wydaje się znacznie bardziej prawdopodobna. Niewyjaśnienie sprawy Brexitu jest elementem mocno ciążącym na notowaniach funta.

Dziwne dane z USA

W USA piątkowe dane pokazały sporą rozbieżność. Jednocześnie przyspiesza produkcja przemysłowa oraz spada poziom optymizmu w indeksach PMI dla przemysłu. Informują one jak optymistycznie menedżerowie odpowiedzialni za zamówienia patrzą w przyszłość. Dla rynków walutowych indeksy PMI okazały się istotniejsze gdyż spowodowały osłabienie się dolara po tej publikacji.

Rok od szczytów kryptowalut

Rok temu kończyła się ostatnia hossa na kryptowalutach. To wtedy zastanawiano się kiedy bitcoin przekroczy psychologiczną granicę 20 000 USD. Stało się to tylko na niektórych giełdach po czym nastąpiły gwałtowne spadki. W ten weekend najniższe kursy wymiany wynosiły 3 200 USD to ponad 6 krotny spadek. Z drugiej strony spadek zainteresowania oraz zmiany doprowadziły do tego, że problem z którym borykała się ta waluta został rozwiązany. Mowa o koszcie przelewu. Gigantyczne zainteresowanie doprowadziło cenę przelewu powyżej 50 dolarów w grudniu 2018 roku. Obecnie jest to już mniej niż dolar.

Czytaj również:  Wyniki produkcji przemysłowej nie były zadawalające dla rynków walutowych

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych danych makroekonomicznych.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl