Dwutorowe wsparcie unijne dla polskiej innowacyjności

0

Europa stawia na innowacje. W najnowszej perspektywie unijnej przeważają programy wspierające nowatorskie projekty i badania rozwojowe. W Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka dla przedsiębiorców przygotowywano łącznie prawie 3 mld złotych. Mimo dużej puli środków w programach, nie każde przedsiębiorstwo ma szanse na bezzwrotne finansowanie. Dlatego oprócz dotacji Europejski Fundusz Inwestycyjny przygotował instrumenty gwarancyjne, które mają ułatwić dostęp do atrakcyjnych kredytów, leasingów i pożyczek. Specjalnie dla innowatorów uruchomiono instrument o nazwie InnovFin.

Małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią około 99% wszystkich firm w Unii Europejskiej i tworzą dwie trzecie miejsc pracy w sektorze prywatnym. Nic więc dziwnego, że innowacyjność, będąca podstawą ich dynamicznego rozwoju i konkurencyjności, stała się najważniejszym celem perspektywy unijnej na lata 2014-2020.

Szereg programów udostępniono również przedsiębiorcom z Polski. Przykładowo w ramach działania „Bon na innowacje dla MSP” na firmy czeka 62,5 mln zł bezzwrotnych dotacji, którymi mogą sfinansować realizację innowacyjnych projektów.  Dla firm, które nie są w stanie spełnić wymagań kwalifikujących do bezpłatnych dotacji lub mają potrzebę uzyskania wsparcia w krótszym czasie, EFI przygotował instrumenty gwarancyjne. Dzięki nim mimo niskiej wiarygodności finansowej lub braku historii kredytowej, MŚP mogą uzyskać korzystny leasing lub pożyczkę na wdrożenia w swojej firmie. Gwarancje finansowe oraz bezzwrotne dotacje, w najnowszej perspektywie unijnej, wspólnie mają zapewnić pełne, dwutorowe wsparcie dla europejskich przedsiębiorców.

Instrumentem dedykowanym innowacyjnym przedsiębiorcom, poszukującym finansowania na działalność badawczo-rozwojową jest InnovFin, uruchomiony w ramach programu Horyzont 2020. Instrumenty finansowe programu Horyzont 2020 są realizowane ze wsparciem Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS), jednego z trzech filarów Planu Inwestycyjnego dla Europy (tzw. Planu Junckera). Preferencyjna oferta finansowania dystrybuowana jest przez Narodowych Pośredników Finansowych – krajowe instytucje finansowe, które przeszły proces aplikacyjny i zostały włączone do programu. Pierwszym polskim pośrednikiem leasingowym w nowych programach UE jest Raiffeisen-Leasing Polska SA. Całkowita wartość portfela Raiffeisen Leasing pokrytego gwarancją EFI w ramach programu InnovFin wynosi 150 mln zł. Finansowanie w ramach programu ruszyło 1 maja 2016 r.

Czytaj również:  Sejm pracuje nad zmianami w przepisach o usługach płatniczych

Procedura pozyskania leasingu z dofinansowaniem nie wymaga składania specjalnych wniosków, ani stania w kolejkach – Firma leasingowa sama przechodzi proces aplikacyjny w celu pozyskania finansowania lub gwarancji z instytucji unijnych. Z punktu widzenia przedsiębiorcy procedura ubiegania się o leasing jest standardowa, a nawet prostsza ze względu na obniżone wymagania kwalifikacyjne – Monika Ostaszewska z Raiffeisen Leasing, ekspert ds. produktów finansowych z gwarancjami UE.