Dzięki upałom chętniej nad Bałtyk niż w góry

polskie morze

Słońce, wysokie temperatury i bardzo dobre prognozy pogody na całe lato zachęcają turystów do spędzenia wakacji w Polsce. Największym zainteresowaniem w tym roku cieszy się pobyt nad Bałtykiem – wynika ze statystyk hotelarzy, choć ceny nadmorskiego urlopu są wyższe niż w przypadku wakacji w górach.

Jak wynika z danych platformy rezerwacyjnej VacationClub, najpopularniejszym miesiącem na wakacyjny wypoczynek pozostaje, niezmiennie jak w poprzednich latach, lipiec. To właśnie wtedy branża turystyczna spodziewa się największego zainteresowania. Ze statystyk nadmorskich hotelarzy wynika, że średnie lipcowe obłożenie w popularnych nadbałtyckich kurortach sięga 80 proc. – Podobnie jak w zeszłym roku, turystów przyciągają zapowiedzi słonecznego lata. Spory wpływ na ich zainteresowanie ma także coraz lepsza infrastruktura turystyczna nad polskim morzem – ocenia Krystyna Wróblewska – założycielka VacationClub.

Na okres wakacyjny zarezerwowano obecnie dwie trzecie miejsc noclegowych. To dane z najpopularniejszych kurortów na polskim Wybrzeżu, takich jak Kołobrzeg i Świnoujście. Nieco luźniej jest póki co w górach.  – Warto jednak pamiętać, że większość rezerwacji, szczególnie tych sierpniowych, pojawia się praktycznie na parę tygodni wcześniej lub na ostatnią chwilę – mówi Krystyna Wróblewska.

Karkonosze tańsze niż Kołobrzeg?

Ile w tym roku kosztują wakacje nad morzem i w górach? Ze statystyk wynika, że turystów nie odstraszają nieco wyższe ceny nadbałtyckich kurortów. Zasadniczo jednak ceny nie wzrosły znacząco w stosunku do roku ubiegłego. Czteroosobowa rodzina za dobę w luksusowym pięciogwiazdkowym hotelu przy plaży ze śniadaniem i obiadokolacją, zapłaci średnio 800 zł za noc. W Szklarskiej Porębie będzie to około 600 zł za noc. Dużo taniej, choć bez wyżywienia, wyjdzie pobyt w nadmorskim apartamencie – około 2,8 tys. zł za tydzień. Mowa o standardzie hotelowym z aneksem kuchennym i dostępem do strefy SPA w cztero- lub pięciogwiazdkowym hotelu.

– Najważniejszą nadmorską walutą w przypadku apartamentów jest odległość od morza – mówi Krystyna Wróblewska i dodaje, że – warto mieć na względzie, że apartamenty w najlepszej lokalizacji mogą kosztować więcej, nawet około 1000 zł tygodniowo. Jeśli jednak gość nie potrzebuje widoku na morskie fale może zatrzymać się nieco taniej, za to w doskonałych warunkach.