Dzień z inflacją

0

Ważne dane dla funta, inflacja w Szwecji i w Polsce, co dalej ze stopami?

Funt odrabia straty

Dzisiaj na rynkach największe zainteresowanie wzbudza funt oraz jego reakcja na odczyty inflacyjne. Te okazały się wyższe od oczekiwań, zwłaszcza w przypadku zmian w skali miesiąca. Funt zareagował dynamicznie umacniając się na szerokim rynku. Coraz więcej wskazuje na przełamanie słabej passy brytyjskiej waluty, która od połowy kwietnia straciła wobec euro ponad 10%. Kolejnym ważnym impulsem będzie posiedzenie Banku Anglii, który w tym tygodniu ma decydować o wysokości stóp procentowych. Jastrzębi komunikat  powinien skutkować kolejną falą umocnienia. Funt względem złotego drożeje dziś o 6 groszy i już teraz kosztuje 4,73 zł.

Umocnienie korony

We wtorek opublikowany został także raport dotyczący inflacji w Szwecji. Okazała się ona raczej zgodna z oczekiwaniami analityków, co nie przeszkodziło tamtejszej koronie w umocnieniu się na szeroki rynku, także wobec złotego. Szwedzka waluta drożeje o ponad pół procenta i obecnie kosztuje 0,446 zł. Na kolejne istotne odczyty będziemy musieli poczekać do jutra, tych w środę będzie aż nadmiar, co może skutkować większą zmiennością.

Inflacja nie przeszkadza RPP

Wczoraj poznaliśmy finalny odczyt inflacji w Polsce, który okazał się tożsamy z wcześniejszymi szacunkami. Oznacza to, że ceny w Polsce rosną w tempie 1,8% rocznie. W sierpniu głównym motorem napędowym inflacji były ceny żywności oraz transportu. Wyższe też były koszty mieszkaniowe. Nie zmienia to jednak perspektywy Rady Polityki Pieniężnej, która uparcie powtarza, że na podwyżkę stóp procentowych przyjdzie nam poczekać co najmniej rok. Jeszcze dalej posunął się w ostatnim wywiadzie Eryk Łon, który zauważa potrzebę dalszego łagodzenia polityki pieniężnej. W świecie, w którym wszystkie banki centralne stają się coraz bardziej jastrzębie, bylibyśmy ewenementem. Jednak jak na razie żaden inny członek RPP oficjalnie nie podziela tych poglądów.

Czytaj również:  Gołębia retoryka EBC zaskoczyła rynek. Euro i złoty w dół

Krzysztof Adamczak – analityk walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl