EBC utrzymuje łagodny kurs polityki pieniężnej

forex giełda

Europejski Bank Centralny, po posiedzeniu rady prezesów w czwartek (10.09.2020), zgodnie z oczekiwaniami analityków utrzymał dotychczasowy ultra łagodny kurs polityki pieniężnej w strefie euro. Stopa depozytowa pozostała na poziomie -0,4%, nie zmieniono również łącznej kwoty programu nadzwyczajnych zakupów w czasie pandemii (PEPP). Bank będzie kontynuował także program skupu aktywów (APP) w niezmienionej skali w wysokości 20 mld EUR miesięcznie. Jednym z najważniejszych argumentów dla tej decyzji okazała się nowa projekcja EBC, w której Europejski Bank Centralny przedstawia lepszy niż przed kwartałem scenariusz makroekonomiczny.

Po raz kolejny Superfund Alternatywny odnotowuje solidny wynik w skali tygodnia +1,75%. Fundusz ten wciąż jest jednym z najlepszych funduszy otwartych w tym roku pod względem stopy zwrotu, od początku roku zarobił 44,76%.

Na koniec ubiegłego tygodnia GPW w Warszawie zanotowała lekki wzrost. Indeks szerokiego rynku WIG w skali tygodnia zyskał na wartości 0,43%. Notowania największych spółek (tworzących indeks WIG20) zarobiły 0,84%. Z kolei indeksy małych i średnich spółek zakończyły tydzień z lekkim spadkiem: sWIG80 osłabił się o 1,64%, a mWIG40 o 0,36%.

W bieżącym tygodniu uwaga inwestorów będzie skupiona zarówno na danych i wiadomościach z USA, jak i z Polski. We wtorek (15.09.2020) poznamy dane dotyczące produkcji przemysłowej w USA, inflacje CPI w Polsce oraz decyzje Rady Polityki Pieniężnej RP w sprawie stóp procentowych. W środę (16.09.2020) poznamy dane o sprzedaży detalicznej w USA oraz decyzje FOMC w sprawie stóp procentowych. W czwartek (17.09.2020) będą opublikowane dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniu w Polsce. Poza tym poznamy liczbę nowych pozwoleń na budowę domów w USA. W piątek (18.09.2020) nadejdzie kolej danych o produkcji przemysłowej w Polsce oraz salda rachunku bieżącego w USA.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.