Europejska Komisja ds. Odbudowy Ukrainy w Polsce – Apel BCC

Jacek Goliszewski, prezes Business Centre Club
Jacek Goliszewski, prezes Business Centre Club

Business Centre Club apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego oraz przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o podjęcie konkretnych działań w sprawie umiejscowienia w Polsce Europejskiej Agencji na Rzecz Odbudowy Ukrainy.

Według BCC Europejska Agencja ds. Odbudowy Ukrainy powinna koordynowałać całość spraw prawnych, finansowych i gospodarczych związanych z odbudową Ukrainy. Mamy 535 kilometrową granicę z Ukrainą i dysponujemy rozbudowaną infrastrukturą przejść granicznych. Naszym atutem jest też bliskość kulturowa, wiedza na temat realiów unijnych oraz bogate doświadczenie obecności na ukraińskim rynku polskich przedsiębiorców – czytamy w Apelu.

Apelujemy do Komisji Europejskiej i Rządu RP o pilne rozpoczęcie działań na rzecz ustanowienia Europejskiej Agencji ds. Odbudowy Ukrainy, która koordynowałaby całość spraw prawnych, finansowych i gospodarczych związanych z odbudową Ukrainy. – mówi Jacek Goliszewski, prezes Business Centre Club – Pomożemy w odbudowie powojennej gospodarki opartej na zasadach zrównoważonego rozwoju opartego i zachowania procedur europejskich.

BCC wyraziło też pełne poparcie dla zalecenia Zgromadzenia Ogólnego ONZ dotyczącego ustanowienia międzynarodowego rejestru szkód w celu ewidencjonowania strat poniesionych przez ofiary wojny w Ukrainie.