Eurowybory to dla części Polaków również rozrywka

Komisja Europejska Bruksela Belgia

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce weszły w decydującą fazę, zwiększając również w Internecie aktywność polityków. Ugrupowania polityczne i ich kandydaci prześcigają się w pomysłach na wykorzystanie nowoczesnych mediów podczas dobiegającej końca kampanii wyborczej. Polacy jak wynika z sondaży nie są mocno zainteresowani wynikami eurowyborów, sytuacja ulega jednak zmianie, kiedy dotyczy to zakładów bukmacherskich.

Popularność zakładów bukmacherskich

Wyniki badań TNS OBOP pokazują, że uczestnictwo w zakładach wzajemnych w Polsce kojarzone jest przede wszystkim z piłką nożną. Na tę dyscyplinę sportu wskazało aż 61% Polaków, według których udział w zakładach jest przede wszystkim atrakcyjną formą rozrywki, sposobem spędzania czasu wolnego. Potwierdza to również komentarz przedstawiciela firmy Unibet: Nasi użytkownicy to w większości mężczyźni, głównie w grupie wiekowej 20-35 lat, interesujący się sportem. Najczęściej obstawiane w Polsce wydarzenia to piłka nożna, w drugiej kolejności tenis. Polacy uwielbiają wszelkie wydarzenia sportowe, w których biorą udział reprezentanci kraju – dodaje.

Zakłady bukmacherskie to jednak nie tylko zakłady sportowe, ale również typowanie zwycięzców programów muzycznych, jak na przykład Eurowizja, laureatów nagrody Nobla oraz wyników wydarzeń politycznych, takich jak zbliżające się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego.

Zakłady na odbywające się w Polsce wydarzenia polityczne i społeczne nie cieszą się jeszcze tak dużą popularnością w porównaniu do Europy Zachodniej, gdzie pojawiły się nawet kursy bukmacherskie na wybór papieża. Najczęściej wówczas typowany na miesiąc przed ogłoszeniem wyników konklawy był pochodzący z Ghany kard. Peter Turkson, szef Papieskiej Rady Iustitia et Pax. W zakładach o pochodzenie przyszłego Papieża bukmacherzy, między innymi Unibet dawali wówczas największe szanse: Włochom, Afrykanom, Amerykanom i Azjatom, a najmniejsze Finom, co pozwoliłoby obstawiając 100 zł na papieża Fina, przy jego wyborze wygrać nawet 20 tys zł.

Popularność zakładów bukmacherskich w Polsce, postrzegana jest przez pryzmat restrykcyjnych regulacji tego sektora w przeciwieństwie do krajów Europy Zachodniej, gdzie te usługi świadczone legalnie również za pośrednictwem Internetu przynoszą duże wpływu do budżetu poszczególnych państw, a firmy bukmacherskie są sponsorami licznych wydarzeń sportowych.

Kursy bukmacherskie na wybory do Parlamentu Europejskiego

Ile można zarobić na zakładach bukmacherskich dotyczących eurowyborów w Polsce? To pytanie zadaje sobie wielu Polaków obstawiających zakłady wzajemne. W zależności od wyboru bukmachera, można obstawiać wyniki poszczególnych partii politycznych jak również wyniki jednostkowe osiągane przez polityków reprezentujących różne opcje polityczne.

Ciekawym pomysłem zaproponowanym na przykład przez Unibet jest przeniesienie uwagi z rywalizacji ugrupowań politycznych na pojedynki indywidualne. Dla wielu wyborców ważniejszym od tego, która z partii obwieści swój sukces i tak pewnie zrobią to wszystkie jest to, kto konkretnie dostanie się do Europarlamentu. Czy bardziej „przyda się” reprezentując Polskę Jerzy Buzek czy Bolesław Piecha, Danuta Hübner czy Zdzisław Krasnodębski albo Janusz Lewandowski czy Anna Fotyga. Oprócz 2 największych faworytów: PO i PiS, „pewniakiem” jest według Unibetu Sojusz Lewicy Demokratycznej. Trudniej do Parlamentu Europejskiego będzie wejść Nowej Prawicy i partii Twój Ruch. Bardzo niewielkie szanse na przekroczenie 5% głosów według analityków ma na przykład Solidarna Polska i Polska Razem.

O ile w kategorii zwycięskiej partii prawidłowe wytypowanie PO bądź PiS skutkuje odebraniem wygranych 1,70-1,75 zł za każdą postawioną złotówkę, to obstawienie zwycięstwa Ruchu Narodowego kwotą 4 złotych pozwoliłoby zainkasować prawie 4.000 zł. Trzeba jednak pamiętać, iż kursy na zakłady bukmacherskie zmieniają się wraz z trendami obstawiania.

Zdając sobie sprawę z tego, iż nie ma „pewniaków”, a zdarzenia pewne w zakładach bukmacherskich nie istnieją, można potraktować wybory do Parlamentu Europejskiego również jako dobrą formę rozrywki obstawiając wyniki.