EURUSD odbija od linii trendu

forex giełda

Dane z amerykańskiego rynku pracy osłabiają dolara. Reakcja wydaje się być odpowiednia, ponieważ widać oznaki spowolnienia. Wynik na poziomie 187 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym jest najniższym rezultatem od grudnia 2020 roku. Ponadto dane z poprzednich miesięcy zostały zrewidowane w dół, łącznie o 49 tys. Publikacja w pewnym stopniu spowodowała wzrost prawdopodobieństwa tego, że lipcowa decyzja Fedu była ostatnią podwyżką w całym cyklu.

Raport o zatrudnieniu jasno wskazuje ochłodzenie. Obniżyła się znacznie średnia sześciomiesięczna. Od pewnego czasu równie silnie spada liczba pracowników tymczasowych, która to jest uznawana za pewnego rodzaju wyprzedzający wskaźnik. W lipcu zostało zlikwidowanych 22 tys. takich miejsc pracy.

Presja płacowa pozostała niezmieniona ale w tym wypadku należy poczekać na publikację innego wskaźnika a mianowicie na indeks płac Atlanta Fed, który jest bardziej znaczący. Stopa bezrobocia zredukowała się do 3,5 proc. z 3,6 proc. i prawdopodobnie zacznie rosnąć, gdy główny wskaźnik (NFP) jeszcze mocniej spowolni. Pamiętajmy, że około 100 tys nowych miejsc pracy jest niezbędnych każdego miesiąca, aby wchłonąć młode osoby które dopiero wchodzą na rynek.

Główna para walutowa rośnie do 1,10 co oznacza, że mamy jakąś reakcję, ale nie jest ona spektakularna. Z kolei rentowności amerykańskich 2-latek lekko się obniżyły i spadły poniżej 4,9 proc.

Wracajac do Fed, rynek pracy cały czas trzyma się scenariusza nakreślonego przez bank centralny. Tworzenie nowych miejsc pracy zmniejsza się stabilnie. Liczba wakatów spada, dzięki czemu podaż i popyt na rynku stają się bardziej zrównoważone. Dane, na które Fed zwraca szczególną uwagę – tj. dzisiejszy raport o zatrudnieniu, niedawno opublikowany indeks kosztów zatrudnienia i inflacja – sugerują, że nie ma potrzeby dalszego podnoszenia kluczowych stóp procentowych.

Kurs EUR/USD odbija od średnioterminowej linii trendu wzrostowego. Bariera techniczna jak na razie utrzymuje kurs głównej pary walutowej w tendencji wzrostowej. Dzisiejsze odbicie może być początkiem kolejnego większego impulsu na eurodolarze.

Autor: Łukasz Zembik Oanda TMS Brokers