FED utrzymuje stopy procentowe na poziomie 5,5%, zgodnie z oczekiwaniami rynków

System Rezerwy Federalnej – FED

Amerykańska Rezerwa Federalna (FED) ogłosiła, że utrzyma obecne stopy procentowe na poziomie 5,5%. Ta decyzja, która jest zgodna z przewidywaniami rynku, została podjęta po jednomyślnym głosowaniu członków Fed.

W kontekście ogólnoświatowej koniunktury gospodarczej, komunikat Fed jest odbierany jako sygnał stabilności. Według raportu, w trzecim kwartale odnotowano szybkie tempo wzrostu aktywności gospodarczej w USA. Dodatkowo, rynek pracy wykazał umiarkowane, ale nadal silne wzrosty liczby miejsc pracy, co wskazuje na kontynuację pozytywnych trendów gospodarczych.

Mimo utrzymania stóp procentowych, rynki finansowe już zaczęły spekulować na temat przyszłych kroków Fed. Kontrakty na stopy procentowe w USA sugerują, że pierwsze obniżki stóp procentowych mogą nastąpić do czerwca 2024 roku. Jednak szanse na kolejną podwyżkę stóp w tym roku są obecnie oceniane na poniżej 20%.

Wszystkie oczy rynków finansowych są teraz zwrócone na nadchodzącą konferencję prasową prezesa Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella, która rozpocznie się o 19:30 naszego czasu. Oczekuje się, że jego komentarze będą miały kluczowe znaczenie dla dalszych reakcji rynków, zwłaszcza w kontekście interpretacji aktualnej polityki pieniężnej i perspektyw na przyszłość.