Finlandia – kraj ekologicznych i inteligentnych rozwiązań tworzących przestrzenie przyjazne do życia

0

Fińskie ekologiczne budownictwo wprowadza nowy wymiar do skandynawskiego designu. Surowy klimat i brak własnych paliw kopalnych zmotywowały fińskie firmy do stworzenia całej gamy materiałów i technologii budowlanych nowej generacji. Niektóre z nich zostały zaprezentowane podczas wystawy i konferencji Building Green 2017 w Kopenhadze.

Dziś coraz częściej wykorzystuje się biomasę drzewną do produkcji ekologicznych materiałów budowlanych, wnętrzarskich i izolacyjnych. W Finlandii powstało wiele innowacyjnych technologii i produktów tego rodzaju wykorzystujących włókno drzewne. Jednym z przykładów innowacji ekologicznych jest powłoka izolacji akustycznej w sprayu. Innym – lekkie panele ścienne. Stworzono tu również umywalkę z kompozytu drzewnego o dużej twardości.

Nasza przewaga polega na połączeniu doskonałej znajomości biomateriałów z najwyższej klasy wzornictwem. Dzięki temu możemy tworzyć nowe, przyjazne dla środowiska i atrakcyjne estetycznie produkty – powiedziała Pia Qvintus, dyrektorka programowa w Finpro.

Inteligentne budynki ratunkiem dla klimatu

Na całym świecie budynki odpowiadają za znaczną część emisji CO2, dlatego w zapobieganiu ociepleniu klimatu duże znaczenie będą miały technologie budowlane, a w szczególności idea inteligentnych budynków.

Wyzwania, jakie przed nami stawia życie, wymagają nowych rozwiązań w budownictwie. W Finlandii wiemy o tym świetnie. Nasze firmy mają szeroką ofertę technologii pozwalających połączyć efektywność energetyczną i niskie koszty cyklu życia mieszkań z komfortem – zadeklarował Petri Lintumäki, dyrektor programowy w Finpro.

  • Poniżej prezentujemy niektóre z innowacyjnych rozwiązań dla budownictwa, które fińscy wystawcy pokazali podczas wystawy Building Green 2017 w Kopenhadze:

1. Lumir

W firmie Lumir opracowano nową metodę wewnętrznej izolacji akustycznej. Rozpylana izolacja z włókien biologicznych tworzy gładką powłokę, którą można stosować w budynkach nowych i starych. Jest wytrzymała, ognioodporna i nie zawiera szkodliwych włókien szklanych ani lotnych związków organicznych.

www.lumir.fi

2. Wall+

W firmie Wall+ opracowano i wyprodukowano lekkie panele ścienne i meblowe CompoFIBER składające się wyłącznie z materiałów biologicznych, czyli z włókien drzewnych. Można je dopasowywać do różnych zastosowań i poddawać recyklingowi. Odpowiedni dobór materiału drzewnego i nowa technologia modelowania pozwoliły uzyskać produkt unikatowy, od trzech do sześciu razy lżejszy od produktów konkurencji.

Czytaj również:  Hewlett Packard Enterprise i VMware Polska łączą siły, by pomóc firmom w digitalizacji

www.wallplus.fi

3. Woodio

Woodio Oy to fiński start-up powstały w 2016 roku. Firma opatentowała i wprowadziła na rynek nowy wodoodporny kompozyt drzewny o dużej twardości, z którego można tłoczyć rozmaite formy. Nadaje się on do masowej produkcji umywalek i innych elementów hydrauliczno-sanitarnych, a także dachówek i paneli ściennych. Jest to produkt ekologiczny, w całości poddający się recyklingowi.

www.woodio.com

4. Itula