Firma z Polski produkuje technologie stosowane w misjach marsjańskich

    0

    VIGO System S.A., firma z Polski jest światowym liderem w produkcji niechłodzonych, fotonowych detektorów podczerwieni. W latach 80. w Wojskowej Akademii Technicznej, zespół pod kierownictwem prof. dr. hab. Józefa Piotrowskiego opracował unikalną technologię wytwarzania detektorów pracujących bez chłodzenia kriogenicznego, którą następnie wdrożono w firmie.

    Obecnie oferowane przez firmę detektory są wykorzystywane w przemyśle, medycynie, technice wojskowej oraz pracach badawczych – stanowią wyposażenie systemów pomiarowych w pracowniach najbardziej renomowanych ośrodków badawczych na całym świecie.
    Detektory, pracują obecnie na pokładzie łazika Curiosity, w ramach misji Mars Science Laboratory. Firma z Ożarowa Mazowieckiego uzyskała status oficjalnego dostawcy podzespołów dla NASA.
    Ofertę produkcyjną VIGO System stanowią również zaawansowane urządzenia optoelektroniczne, w tym wysokiej klasy kamery termowizyjne do zastosowań cywilnych i wojskowych. O firmie i zastosowaniu produkowanych przez nią technologii mówił w rozmowie z MarketNews24 Adam Piotrowski, prezes zarządu.