Fundacja Virtuosa sfinalizowała pierwszy projekt wart ponad milion złotych

Fundacja Virtuosa_Wielcy Artyści Małym Pacjentom

Czerwiec był intensywnym miesiącem dla Fundacji Virtuosa, który upłynął pod znakiem III edycji koncertu „Wielcy Artyści Małym Pacjentom” oraz otwarcia pierwszego z projektów Fundacji – Pracowni Kardiologicznej Symulacji Medycznej w Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” (IPCZD) w Warszawie, wartej blisko 1,1 mln złotych. Dzięki wsparciu partnerów ze świata biznesu projekt udało się zrealizować w ciągu zaledwie 4 miesięcy od zainicjowania działalności Fundacji.

Wielcy Artyści Małym Pacjentom

Rozpoczęty 2 lata temu cykl charytatywnych koncertów z udziałem największych światowych gwiazd opery, występujących w formie pro bono, ma na celu zbiórkę funduszy na kompleksową modernizację IPCZD. Czerwcowy koncert, zorganizowany przez Fundację Virtuosa w Ufficio Primo, swoim występem uświetnił znany i uwielbiany przez publiczność na całym świecie kontratenor Jakub Józef Orliński. Całkowity dochód z biletów, czyli prawie 150 000 zł zostanie przeznaczony na początkowe prace przy kompleksowej modernizacji, po 40 latach, Izby Przyjęć oraz Holu Rejestracji 30 poradni specjalistycznych w Instytucie. Wartość całego przedsięwzięcia to ok. 2,5 mln złotych.

Potrzeby dzieci na pierwszym miejscu

Kompleksowa modernizacja obejmie blisko 1100 mkw. powierzchni, która zostanie podzielona i dostosowana pod potrzeby konkretnych grup małych pacjentów, w tym noworodków, dzieci w wieku przedszkolnym i nastolatków. Własną przestrzeń znajdą również dzieci z porażeniem mózgowym i dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, które będą miały do dyspozycji wysokiej klasy ścianę sensoryczną. Jednym z etapów projektu jest odpowiednie przystosowanie i wyposażenie w najnowocześniejsze sprzęty części Izby Przyjęć przeznaczonej dla dzieci obłożnie chorych oraz przywożonych do Instytutu karetką bądź helikopterem.

– To będzie pierwsza Izba Przyjęć w Polsce, która w tak dużym stopniu pochyli się nad tematem pierwszego zderzenia dziecka ze szpitalem. Poza nowoczesnym sprzętem i funkcjonalnym rozkładem oraz wyposażeniem pomieszczeń ogromną rolę w tym projekcie odgrywa kolor i jego wpływ na samopoczucie małych pacjentów. Badania potwierdzają, że na dzieci najbardziej kojąco działają barwy ziemi, czyli beże, jasne brązy i zielenie, dlatego też użyjemy ich przy renowacji Izby Przyjęć i Holu Rejestracji Instytutu. Chcemy zrobić wszystko, żeby ułatwić dzieciom ten trudny moment zetknięcia ze szpitalem, poprzez m.in. skrócenie ścieżki pacjenta, a także przemodelowanie samego procesu rejestracji, który nie będzie już się odbywał w pomieszczeniach wspólnych, w których trudno o poczucie prywatności, a także zachowanie bezpieczeństwa epidemiologicznego – mówi Patrycja Piekutowska, prezes Fundacji Virtuosa i ambasador Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.

Prace nad I etapem modernizacji, który obejmie około 400 mkw. – m.in. cały hol główny rejestracji, rozpoczną się już w drugiej połowie lipca i mają zostać ukończone na początku września.

Pierwszy projekt już zrealizowany

Modernizacja Izby Przyjęć oraz Holu Rejestracji w IPCZD nie będzie pierwszym projektem Fundacji Virtuosa. W czerwcu działalność rozpoczęła pierwsza w Polsce Pracownia Symulacji Kardiologicznej w Instytucie „Pomnik- Centrum Zdrowia Dziecka”, która pozwoli zapewnić profesjonalne warunki do szkolenia kadry lekarskiej, biorącej udział w interwencyjnych zabiegach medycznych (czyli bez otwierania klatki piersiowej) wymagających najwyższej precyzji.

Na nową pracownię składa się m.in. sala dydaktyczna z najwyższej klasy sprzętem multimedialnym służącym do pokazywania na żywo zabiegów wprost z pracowni sercowo-naczyniowej, sala komputerowa, a także pracownia druku 3D, która umożliwia drukowanie modeli serc konkretnych dzieci i dopasowanie pod nie odpowiednich narzędzi.

Ogromny wkład w realizację projektu miała Fundacja Globalworth, która przeznaczyła 123 tys. euro na sfinansowanie najważniejszych sprzętów symulacyjnych w Pracowni.

– Każdego roku około 4000 dzieci rodzi się w Polsce z wrodzoną wadą serca. Dlatego postanowiliśmy wesprzeć ten niezwykły projekt, który przyczyni się do ratowania i polepszania jakości życia dzieci z wadą serca. Cieszymy się, że nasze działania mają realny wpływ na poprawę rzeczywistości małych pacjentów – mówi Georgiana Iliescu, dyrektor zarządzająca Fundacji Globalworth.

Potrzeby pacjentów oraz stały postęp stawiają przed lekarzami coraz wyższe wymagania – centrum szkoleniowe umożliwi specjalistom efektywniejsze leczenie dzieci, jak również zapewni nowe standardy edukacji studentom uczelni medycznych w Polsce. Pozwoli to na zwiększenie liczby przeszkolonych lekarzy różnych specjalności i studentów z kilku do kilkudziesięciu rocznie. Pracownia będzie pełnić też rolę miejsca, w którym kadra medyczna będzie przygotowywać się do rozmów z rodzicami pacjentów.

– Symulacja jako metoda edukacyjna skraca czas nabywania umiejętności medycznych. Dostępne symulatory pozwalają na dokładne odtworzenie warunków naturalnych, przez co wielokrotne wykonywanie stałych elementów na przykład kardiologicznych zabiegów interwencyjnych, staje się bardziej rutynowe. Ostatecznie zwiększa to precyzję, więc poprawia jakość leczenia dzieci – mówi Grażyna Brzezińska-Rajszys, dr hab. med. prof. Instytutu.

Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez wsparcia drugiego z głównych sponsorów – firmy Hillwood A Perot Company oraz partnerów: MediaMarkt, Simedu, Mabau, nora by Interface, CAL, CONTRACT, Sopro, SYSTEXX by Virtulan i Fundacji Serce Dziecka.

– Wraz z otwarciem Pracowni Symulacji Kardiologicznej spełniło się jedno z moich największych marzeń, które kiełkowało we mnie od momentu, kiedy 12 lat temu czekałam pod małym gabinetem na wynik zabiegu kardiologii interwencyjnej mojego dwudniowego wtedy synka. Nie śniło mi się wtedy, że pewnego dnia zostanę prezesem Fundacji, która pomoże mi takie marzenia realizować i poznam ludzi, z którymi będzie to możliwe, takich jak wybitna kardiolog, profesor Grażyna Brzezińska – Rajszys, Monika Rajska-Wolińska ze wspierającej nasze działania firmy Colliers czy członkowie zarządu Fundacji Globalworth. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego spektakularnego przedsięwzięcia – mówi Patrycja Piekutowska.