Funt wraca do gry

forex waluty

Wspólna waluta wierzy w kanclerz Merkel. Dolar w konsolidacji szuka kierunku. Frank znów blisko minimum. Funt wreszcie zatrzymał przecenę i powrócił do dobrze znanego kanału.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 18.09.2017-25.09.2017

Para walutowa EUR/PLN CHF/PLN USD/PLN GBP/PLN
Minimum 4,2580 3,6700 3,5475 4,8030
Maksimum 4,2935 3,7425 3,6040 4,8685

 

Kurs euro EURPLN

Kurs euro EURPLN            Euro po tym, jak na początku września powstrzymało przecenę, zaczęło sukcesywnie drożeć. W ciągu dwóch tygodni podrożało o blisko 7 groszy, powracając do poziomów z połowy sierpnia, kiedy kosztowało blisko 4,30 zł. W tych okolicach jest jednak kilka potencjalnych oporów, które kolejny raz zadziałały, zatrzymując dalsze umocnienie. Dodatkowo zeszły tydzień był obciążony niewiadomą w postaci wyborów do Bundestagu w Niemczech. Dziś już wiemy, że CDU/CSU Angeli Merkel wygrało i to właśnie jej przypadnie misja tworzenia nowego rządu. Nie oznacza to jednak końca ryzyk politycznych dla euro. Ugrupowanie Merkel zdobyło znacznie mniej głosów niż w ostatnich wyborach, a dotychczasowy koalicjant SDP już zapowiedział przejście do opozycji. Oznacza to, że nowy rząd będzie znacznie mniej stabilny, co w przyszłości może znacząco ciążyć wspólnej walucie. Największym wygranym niedzielnych wyborów okazała się AfD, która została trzecią siłą w parlamencie. Tak dobry wynik eurosceptycznej partii również może niepokoić inwestorów. Przed nami burzliwy moment tworzenia rządu i póki takowy się nie wyłoni euro może czasami zachowywać się nerwowo.

Kurs dolara USDPLN

Kurs dolara USDPLN            Niedługo miną dwa tygodnie, od kiedy dolar przełamał linię trendu spadkowego. Wydawało się, że da to silny impuls do dalszych wzrostów, tak się jednak nie stało. Co prawda kurs USDPLN, szybko dotarł do okolic 3,60 zł, tam jednak zadziałał jeden z poziomów fibo. Od tego czasu dolar porusza się w pięciogroszowej konsolidacji, nie mogąc obrać konkretnego kierunku. Z jednej strony w szerszej perspektywie widać, że amerykańska waluta jest cały czas raczej tania, z drugiej temat Korei widocznie przeszkadza “zielonemu”. Potencjalny konflikt z każdą kolejną wypowiedzią dygnitarzy staje się coraz bardziej realny. Dodając do tego FED, który chciałby podnosić stopy procentowe, ale boi się inflacji, otrzymujemy dolara, który tkwi w zawieszeniu i w oczekiwaniu na konkretne rozwiązania. Powoli zbliżamy się do lokalnych szczytów z 2012 roku, które zapewne będą wykorzystane jako silne wsparcie, tak więc dużo większy jest potencjał do ruchu w górę.

Kurs franka CHFPLN

Kurs franka CHFPLN            Dużo ciekawego ostatnio wydarzyło się na wykresie CHFPLN. Pod koniec sierpnia frank wszedł w wąską trzygroszową konsolidację, z której dwukrotnie nieskutecznie próbował się wybić. Najpierw 12 września dołem oraz niecały tydzień później górą. Oba ruchy zostały szybko zanegowane i dopiero zeszłotygodniowy atak na dolne ograniczenie okazał się skuteczny. Po przełamaniu i szybkim reteście kurs spadł w okolice tegorocznego minimum. Udało się nawet chwilowo zejść poniżej 3,68 zł, jednak poziom ten ostatecznie został wybroniony. Cały czas znajdujemy się jednak poniżej 3,70 zł, a to oznacza, że w najbliższym czasie są możliwe kolejne próby zejścia niżej. Warto zauważyć, że od początku roku frank potaniał już blisko o 30 groszy.

Kurs funta GBPPLN

Kurs funta GBPPLN            Funt ma za sobą gorący okres. Po tym, jak na przełomie lipca i sierpnia w końcu udało się wyłamać z dwumiesięcznej konsolidacji, rozpoczął się prawdziwy rollercoaster. Najpierw funt potaniał o blisko 20 groszy. Ruch w dół udało się zatrzymać dopiero na koniec sierpnia. Kluczowym momentem było przebicie 4,60 zł, które okazało się pretekstem do odwrócenia trendu. Od początku września obserwujemy dynamiczne umocnienie funta, co poskutkowało powrotem do górnego ograniczenia kanału z początku wakacji. To miejsce na razie skutecznie powstrzymuje dalszy ruch, a na wykresie pomału powstaje formacja potrójnego szczytu, która na dobre może zakończyć wzrostowy trend. Nie jest wykluczone, że funt znowu pogrąży się w konsolidacji na kolejne tygodnie.

Krzysztof Adamczak – dealer walutowy w Internetowykantor.pl