Indeks dolara – obroniony opór

0

Piątkowy odczyt zmiany zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym miał rzucić więcej światła na wrześniową podwyżkę stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Członkowie FED sami wskazywali na ten odczyt jako decydujący o najbliższej podwyżce kosztu pieniądzu w Stanach Zjednoczonych.

Powyższe dane zostały opublikowane w piątek o godzinie 14:30. W sierpniu przybyło 151 tysięcy nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym, czyli o 29 tysięcy mniej od prognozy. Stopa bezrobocia miała spaść do poziomu 4,8%, natomiast utrzymała się na niezmienionym poziomie 4,9%. Jednak to nie koniec negatywnych wiadomości, płace godzinowe w poprzednim miesiącu rosły w tempie 0,1%, w ramach przypomnienia konsensus rynkowy zakładał odczyt na poziomie 0,2%.

Rozczarowujące dane przełożyły się niemal natychmiastowo na spadek prawdopodobieństwa podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Na podstawie kontraktów terminowych szansa na podwyżkę stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu spadło do 32% z 42%

Źródło: Bloomberg

Sprzedającym na dolar indeksie udało się obronić opór 95.60-96.00, zatem bazowym scenariuszem pozostanie kontynuacja osłabiania się dolara amerykańskiego na szerokim rynku. Natomiast indeks dolara może spaść po raz kolejny w okolicę 93 punktów.

Mateusz Groszek
Analityk Rynków Finansowych

Czytaj również:  Nastroje w europejskiej gospodarce nie poprawiają się