Inflacja i gołębi EBC wspierają zwyżkę kursu dolara

0
forex giełda

Bieżący tydzień na krajowym rynku walutowym przebiegał relatywnie stabilnie, z EURPLN oscylującym w okolicach przedziału 4,308-4,34. W relacji piątek-piątek PLN nieznacznie się jednak umocnił, pomimo gołębiej RPP.

Na rynkach finansowych wciąż aktualny jest temat eskalacji protekcjonizmu, a ostatnio na nastroje wpływ miały doniesienia, że Waszyngton szykuje się do pełnej wojny handlowej z Pekinem, zapowiadając nałożenie ceł na kolejne chińskie produkty. Dolar nadal więc pozostaje preferowanym przez inwestorów kierunkiem ucieczki od ryzyka mając przede wszystkim solidne wsparcie ze strony danych makro. Wciąż bowiem solidnie rozwija się rynek pracy, rośnie konsumpcja, a wskaźniki wyprzedzające nie sygnalizują obecnie obaw o skutki konfliktu z Chinami. Rośnie też inflacja, która wspiera jastrzębią politykę Fed i dolara. W piątek EURUSD zszedł w okolice 1,161 wobec notowanych blisko 1,18 na początku tego tygodnia.

Dolara wspiera też gołębi EBC. Z opublikowanych minutes z czerwcowego posiedzenia banku wynikało bowiem, że stopy procentowe w EZ mogą zostać utrzymane na obecnych niskich poziomach blisko zeru (ze stawką depozytową poniżej zera) tak długo, jak to będzie konieczne, aby wspierać powrót inflacji do celu. W czerwcu sygnalizowano, że koszt pieniądza w EBC pozostanie bez zmian „przez lato” 2019 roku. W minutes podkreślono jednak, że zapowiedź ta ma charakter otwarty, co oznacza, że trudno jest przybliżyć datę podwyżki.

Równie gołębia jak EBC pozostaje RPP. Prezes NBP A. Glapiński nadal podtrzymuje możliwość utrzymania kosztu pieniądza bez zmian nawet do końca 2020 roku. Ponadto w lipcowej projekcji obniżono prognozę inflacji w 2018 roku, co w ocenie prezesa NBP dodatkowo wzmacnia jego scenariusz dla stóp.  W czerwcu indeks CPI wzrósł do 2% r/r wobec 1,9% szacowanych wstępnie, co nie zmienia faktu, że w Polsce presji inflacyjnej nie ma. To powinna potwierdzić poniedziałkowa publikacja inflacji bazowej. W rezultacie jastrzębi Fed i gołębi EBC (umacniające USD) przy łagodnej RPP i generalnie słabych nastrojach względem EM hamują podejmowane próby umocnienia PLN. W rezultacie, w ostatnich dniach kurs EURPLN z trendu spadkowego przeszedł do konsolidacji, kończąc piątek poniżej 4,32. Na przełomie całego tygodnia oznacza to jednak niewielkie umocnienie PLN względem euro.

Czytaj również:  Złoty notuje trzymiesięczne maksimum w stosunku do EUR i USD

W przyszłym tygodniu złoty nadal pozostawać powinien głównie pod wpływem globalnych nastrojów, które raczej mu nie będą sprzyjały (w tym oczekiwane jastrzębie wystąpienie prezesa Fed przed Kongresem USA), jednak planowane krajowe publikacje produkcyjno-sprzedażowe mogą ograniczać skalę przeceny PLN. W rezultacie EURPLN powinien utrzymywać okolice poziomów z tego tygodnia, blisko 4,32.

Wykres dnia:Utrzymujące się obawy o skutki wojny handlowej na linii Waszyngton-Pekin uderzają w chińskiego juana, co negatywnie wpływa na złotego ze względu na dużą korelację notowań EURPLN (linia niebieska, p.oś)  i USDCNY.

kurs juana euro złoty
Źródło: Thomson Reuters

Autor / Źródło: Joanna Bachert / PKO Bank Polski