Wzrost cen w Polsce. Trump o Brexicie

0

Inflacja w Polsce wynosi 2% w skali roku. Złotówka kontynuują dobrą passę, ale wciąż jej daleko do minimów ostatnich miesięcy. Trump udziela rad na temat negocjacji brexitowych.

Inflacja w Polsce bez niespodzianek

Główne dane makroekonomiczne w Polsce ostatnio nie zaskakują. Inflacja w ciągu roku rośnie o 2%. Oznacza to, że znajdujemy się coraz bliżej środka celu inflacyjnego wynoszącego 2,5%. Biorąc pod uwagę zarówno spadek bezrobocia oraz wzrost cen ropy naftowej a tym samym rosnące koszty transportu jest to bardzo dobry wynik. Waluty przyjęły te dane spokojnie. Były one bowiem zgodne z oczekiwaniami analityków.

Złoty znów odrabia straty

Miniony tydzień początkowo przyniósł delikatne osłabienie złotego, jednakże pod koniec wrócić on w okolice na których znajdował się w poniedziałek. Obecnie względem zarówno euro, franka, funta oraz dolara złotówka jest o około 10 groszy mocniejsza niż na przełomie czerwca i lipca. Z drugiej strony warto zwrócić uwagę, że mówienie o mocnym złotym nie jest jeszcze uzasadnione. Jeszcze w połowie kwietnia zastanawialiśmy się przecież czy euro spadnie poniżej 4,15 zł a frank poniżej 3,50 zł.

Trump znów szokuje

W rozmowie z premier Wielkiej Brytanii Donald Trump udzielił kilku rad na temat postępowania w negocjacjach brexitowych. O ile technika nie odchodzenia od stołu jest jak najbardziej zasadna, o tyle pomysł pozwania Unii Europejskiej budzi spore wątpliwości. głównym problemem jest to gdzie pozwać Unię Europejską za Brexit. Nie bez znaczenia jest też podstawa prawna. Ostatnimi czasy mocne wypowiedzi prezydenta USA nie budzą już takiego zdziwienia jak wynikałoby to z jego stanowiska. Ktoś kto wygłasza tak odważne tezy przez cały czas w końcu traci znaczenie. Z tego powodu rynki przyjmują wypowiedzi prezydenta USA coraz spokojniej.

Dzisiaj w dzień wolny w Japonii z okazji dnia oceanu, a w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

Czytaj również:  EBC sugeruje, że we wrześniu może dojść do obniżki stóp procentowych

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl